• Kategorie
  • Szukaj
  • Poduszki

Poduszka dobra na sen

Na komfort snu wpływa nie tylko odpowiedni materac, ale również poduszka, którą należy dobrać pod względem własnych preferencji. Poduszka bywa powiernikiem naszych najskrytszych pragnień i marzeń, należy do osobistych przedmiotów, bowiem nie raz była ukojeniem łez i słuchaczem najskrytszych myśli. Jaka więc będzie poduszka idealna? To podpora dla głowy i szyi, źle dobrana spowoduje bóle pleców i ramion, chrapanie, bezsenność i gorsze krążenie krwi. W okolicach głowy i szyi występuje wiele więzadeł, stawów i mięśni, które cały dzień są napięte. Dlatego tak ważne jest, by przez 8 godzin snu stworzyć im komfortowe warunki do optymalnego zrelaksowania się.

Jaką wielkość poduszki wybrać?

Kształt i wielkość poduszki może polepszyć lub pogorszyć komfort naszego snu. Poduszki klasyczne kwadratowe lub prostokątne występują zazwyczaj w kilku rozmiarach 40x40 cm, 60x70 cm i 70x80 cm. Najbezpieczniejsze są zazwyczaj te średniej wielkości. Są też poduszki ergonomiczne o kształcie dopasowanym do anatomicznej budowy karku. Twardość i wysokość poduszki to parametry, które powinniśmy dopasować według własnych preferencji. Te z kolei zależą od pozycji, w której najczęściej śpimy.

Wypełnienie poduszki to ważna rzecz

Poduszki, podobnie jak kołdry, występują z wypełnieniem naturalnym lub syntetycznym. Wypełnienie poduszki ma wpływ na jej sposób konserwacji, trwałość, sprężystość i walory zdrowotne. Najwięcej jest poduszek z poliestru, ale są również poduszki z puchu i pierza, pianki termo-elastycznej i lateksu. Pokrycie poduszki decyduje o jej wytrzymałości i jakości. Producenci poduszek lepszej jakości często stosują pokrycia z dodatkiem węgla, aloesu, jonów srebra. Tego typu substancje działają antybakteryjnie i antyalergicznie. Ma to duże znaczenie w przypadku osób chorych. Poduszki różnią się od siebie wypełnieniem, sprężystością, wielkością i kształtem. Jedni z nas uwielbiają spać na twardych, a inni nie wyobrażają sobie nocy bez mięciutkiego, puchowego posłania. Nie ma jednego rodzaju poduszek, który spełniałby oczekiwania wszystkich użytkowników, dlatego staramy się pomóc w niełatwym wyborze.