Szukasz najlepszej poduszki pod głowę? Jest ich tyle do wyboru, ale czy wiemy jaką wybrać, żeby obudzić sie naprawdę wyspanym? Dobra poduszka zapewni regenerujący sen, pomaga zapobiegać bólom karku i pleców. Ale jaki rozmiar wybrać i jakie wypełnienie, żeby mieć pewność, że kupiliśmy właściwie?

Rozmiar poduszki ma znaczenie

Poduszki występują w kilku rozmiarach. 40x40 cm to poduszki popularnie zwane "jaśkiem". Nazwa ta nie pochodzi wcale od zdrobnienia imienia Jan, a od słowa turecko- tatarskiego „yastyk”, które oznaczało poduszkę i zostało przekształcone do polskiego określenia „jasiek”. Nazwa ta używana jest w Polsce od końca XVIII wieku. Poduszki w rozmiarze 50x60 cm to najbardziej powszechny rozmiar wybierany przez wszystkich śpiochów. Taki rozmiar powoduje, że nie będziemy spać zbyt wysoko. Co ciekawe, w wielu krajach skandynawskich ten rozmiar poduszki jest powszechnie stosowanym rozmiarem dziecięcym. Poduszka w rozmiarze 70x80 cm to klasyczna poduszka zapewniająca podparcie dla karku i kręgosłupa piersiowego.

Poduszki na świecie

A jak wygląda rozmiarówka poduszek na świecie? Czy jest podobna do polskiej, czy zupełnie inna? Większość krajów europejskich ma swoje rozmiary. Nietypowe wymiary poduszek stanowią trudność w znalezieniu odpowiedniej wielkości pościeli, ponieważ zostały wyprodukowane dla konkretnego rynku europejskiego. Decydując się na kupno oryginalnego kształtu poduszki, musimy liczyć się z dostosowaniem do niego pościeli, albo uszyciu jej na wymiar.

Rozmiary na świecie:

60x80 cm – poduszki do kupienia w Holandii i Belgii
80x80 cm
– poduszki w Niemczech i Austrii
50x90 cm, 45x100 cm – poduszki do kupienia w Grecji, Hiszpanii i Portugalii

50x70 cm – poduszki dostępne w Wielkiej Brytanii
70x90 cm – poduszki do kupienia w Rumunii i Słowacji

Jak śpisz? To ważne!

Pozycja w jakiej śpimy ma duże znaczenie w doborze poduszki. Osoby, które lubią spać na boku powinny wybrać długą poduszkę do spania. Poduszka powinna wypełniać lukę pomiędzy głową a ramieniem. Osoby śpiące na brzuchu powinny pamiętać, że nie jest to pozycja korzystna dla zdrowia. Ściskamy wtedy narządy wewnętrzne, a głowa jest wykręcona w nienaturalny sposób. Jeżeli jednak nie jest to przekonywujące, najlepiej wybrać poduszkę niską i miękką. Dla osób cierpiących na bóle okolicy lędźwiowej kręgosłupa oprócz normalnej poduszki przyda się poduszka pod plecy, dla odciążenia mięśni podczas snu. Gdy boli kark, warto wybrać poduszkę ortopedyczną. Osoby borykające się z bezdechem sennym, powinny sprawić sobie wysoką poduszkę.

Poduszki z wkładem naturalnym czy syntetycznym?

Poduszki z wkładem naturalnym, to klasyka gatunku. Wśród nich najbardziej popularne są poduszki z puchu lub poduszki z pierza. Naturalny wsad ma właściwości termoizolacyjne – jesienią i zimą doskonale utrzymuje ciepło. Tańszym odpowiednikiem poduszek z puchu są poduszki z półpuchu, które są równie dobre, a trochę tańsze. Czy wszyscy mogą używać takich poduszek? Niestety osoby uczulone na puch i pierze, powinny zrezygnować z takiego zakupu, a skupić się na wyborze poduszek syntetycznych. Dobre poduszki do spania z wkładem syntetycznym to dobra alternatywa dla klasycznych modeli z pierzem. Można je prać w pralce, nawet w 90 stopniach. Wszystko to sprawia, że idealnie sprawdzają się u alergików.

Poduszka do wymiany

Nawet najlepsza poduszka z czasem traci swoje właściwości. Ma na to wpływ częste pranie oraz wysoka temperatura, ale także codzienne używanie. Warto pamiętać, że poduszki zużywają się tak samo, jak inne przedmioty codziennego użytku, ich termin przydatności wcale nie jest taki długi, dlatego należy je regularnie wymieniać. A kiedy najlepiej to robić? Po mniej więcej dwóch latach codziennego użytkowania poduszka traci elastyczność, jej wypełnienie robi się nadmiernie zbite i staje się ona wyraźnie wgnieciona i odczuwalnie mniej wygodna. Jeżeli chcesz cieszyć się swoją poduszką przez długi czas, postaw na wysoką jakość.

Jeżeli nie wiesz jaka poduszka do spania na boku jest najlepsza, to wejdź na naszego bloga. Znajdziesz tam wiele ciekawostek na ten temat.