Zarówno kołdra jak i poduszka to elementy, o które należy odpowiednio zadbać, by móc cieszyć się ich wyglądem i komfortem jaki gwarantują przez długi czas. Trzeba pamiętać jednak o tym, że pranie kołdry powinno odbywać się w odpowiedni sposób. Dzięki temu można uzyskać nie tylko dobry efekt, ale również zabezpieczyć kołdrę oraz poduszki przez zniszczeniem. Należy pamiętać o tym, że częste pranie może być konieczne w przypadku nadmiernej potliwości czy też przebytych chorób.

 

Spis treści

Kołdra z wypełnieniem syntetycznym

Jak często prać kołdrę?

W czym prać kołdrę syntetyczną?

Suszenie w suszarce bębnowej

Jak prać kołdrę w pralce?

W jakiej temperaturze prać kołdrę?

Detergent do prania kołdry

Prawidłowe suszenie kołdry

Dbanie o kołdry i poduszki

Dlaczego warto regularnie prać kołdry i poduszki

Podsumowanie - jak wyprać kołdrę syntetyczną?

 

Kołdra z wypełnieniem syntetycznym

Kołdry syntetyczne są niezwykle popularne i bardzo często wybierane przez ludzi. Są to przeważnie kołdry antyalergiczne, więc w przypadku alergików będą one doskonałym rozwiązaniem. Pranie kołder tego typu musi jednak odbywać się w odpowiedni sposób, aby móc jak najdłużej zachować ich właściwości i funkcjonalność. Jest to jednak i tak o wiele prostsze niż w przypadku kołdry puchowej, które wymaga jeszcze większych środków ostrożności podczas prania.

 

Jak często prać kołdrę?

Jeśli chodzi o pranie kołdry, to powinno ono odbywać się w zależności od tego, jak bardzo jest ona zabrudzona. Należy wspomnieć jednak o tym, że w przypadku osób uczulonych na roztocza pranie kołdry powinno odbywać się nieco częściej.

 

W czym prać kołdrę syntetyczną?

Kołdry z syntetycznym wypełnieniem można bez problemu prać z zwykłej pralce. Musisz pamiętać jednak o użyciu odpowiedniego detergentu oraz o ustawieniu właściwej temperatury, w której będzie prana kołdra.

 

Suszenie w suszarce bębnowej

Aby dobrze wysuszyć kołdrę puchową w tego typu suszarce, warto umieścić w niej piłkę tenisową lub gumowe piłki. Będzie to idealne rozwiązanie w przypadku kołder tego typu i pozwoli to na poruszenie puchu lub pierza - poprawi to wygląd kołdry i przedłuży jej żywotność. Kołdry puchowe uważane są za jedne z najlepszych pod względem swoich właściwości, ale jednocześnie są ciężkie i drogie, więc warto uważać na to, by do ich prania nie używać detergentów z enzymami, które mogłyby uszkodzić wypełnienie.

 

Jak prać kołdrę w pralce?

Zarówno kołdry z wypełnieniem poliestrowym jak i poduszki należy prać osobno. Istotne jest przede wszystkim regularne pranie, które pozwoli zachować wygląd i funkcjonalność tego typu kołdry w jak najlepszym stopniu.

 

W jakiej temperaturze prać kołdrę?

Należy zwrócić uwagę na to, że każda instrukcja prania kołdry zawiera maksymalną temperaturę prania, więc warto stosować się do zaleceń producenta. Dotyczy to również prania pościeli. Warto nadmienić iż pranie w wysokiej temperaturze pozwala na pozbycie się nie tylko zabrudzeń, ale również bakterii.

 

Detergent do prania kołdry

Do prania kołder ze sztucznym wypełnieniem można użyć tradycyjnego detergentu. Dobrze sprawdzi się on do kołdry syntetycznej i pozwoli odświeżyć kołdrę w prawidłowy sposób. Kołdrę można prać w pralce - należy wybrać odpowiedni program i pamiętać o tym, by pod żadnym pozorem nie ustawiać temperatury wyższej, niż mówią zalecenia producenta.

 

Prawidłowe suszenie kołdry

Po zakończeniu procesu prania i wyjęciu kołdry należy ją odpowiednio wysuszyć. Trzeba pamiętać też o tym, by nie pozostawiać wilgotnej kołdry w bębnie pralki, bowiem może wówczas dojść do rozwoju pleśni. Najlepiej jest suszyć kołdrę na świeżym powietrzu. Słoneczny dzień będzie zdecydowanie czymś, co przyspieszy cały proces.

 

Dbanie o kołdry i poduszki

Regularne dbanie o kołdry i poduszki ma ogromne znaczenie. Pranie kołdry powinno odbywać się we właściwy sposób, by mieć pewność że pościel będzie idealnie odświeżona. W razie potrzeb pościel z naturalnym wypełnieniem można oddać w ręce specjalistów, którzy mają duże doświadczenie w kontekście prania puchu. Wypranie kołdry tego typu musi bowiem odbywać się w szczególny sposób, z zachowaniem odpowiedniej ostrożności.

 

Dlaczego warto regularnie prać kołdry i poduszki

Pranie kołder jest istotne z wielu powodów. Przede wszystkim usuwa ono zabrudzenia oraz wszelkie bakterie, które zawiera kołdra. Czysta i pachnąca pościel ma również wpływ na zdrowy sen i utrzymanie dobrego samopoczucia. Pranie kołdry powinno odbywać się regularnie - w przypadku nadmiernego pocenia się lub też alergików jest to szczególnie istotne.

 

Podsumowanie - jak wyprać kołdrę syntetyczną?

Pranie kołdry i pościeli nie jest wcale tak trudne jak mogłoby się wydawać. Należy pamiętać o tym, by do prania kołdry użyć odpowiedniego środka w pralce i następnie po skończeniu prania wysuszyć wszystko w należyty sposób. Pranie kołdry może odbywać się w zwykłej pralce, a jeśli kołdra nie jest bardzo zabrudzona, można wybrać program o obniżonej temperaturze. Pozwoli to wyprać kołdrę, odświeżyć ją i sprawić, że stanie się pachnąca.