Kołdry i poduszki to elementy wyposażenia, z których korzystamy bardzo często. Dlatego naturalne jest, że zbierają się na pościeli roztocza, zarazki i brud. Naturalnym procesem jest systematyczne czyszczenie poszewek. Jednak warto zdać sobie sprawę z tego, że na samej kołdrze również mogą pojawiać się zanieczyszczenia. Sprawdź, jak zadbać o pościel i jak powinien wygląda sposób prania kołdry antyalergicznej.

 

Spis treści

Pościel w Twoim domu

Kołdry z syntetycznym wypełnieniem

Kołdry antyalergiczne - jak dbać?

Czy kołdrę antyalergiczną można prać?

Pranie kołdry antyalergicznej

Częstotliwość prania kołder

O czym należy pamiętać piorąc kołdrę antyalergiczną?

Jak suszyć kołdrę antyalergiczną?

Nieodpowiednie pranie - konsekwencje

Podsumowanie

 

Pościel w Twoim domu

W każdym domu obecna jest pościel. Niezależnie od tego, czy są to kołdry puchowe czy kołdry antyalergiczne, zawsze pojawia się pytanie: "Jak prać kołdrę?". Skoro wszyscy wiemy, że należy prać kołdry regularnie, to warto bliżej przyjrzeć się sposobom, dzięki którym pranie kołder jest możliwe.

 

Kołdry z syntetycznym wypełnieniem

Aby prać kołdry antyalergiczne, podobnie jak puchowe, i usunąć drobnoustroje, kurz i wszelkie zabrudzenia należy się odpowiednio do tego przygotować. Warto zdać sobie sprawę z tego, że nie wszystkie kołdry antyalergiczne można prać samemu. Jednak przede wszystkim odpowiedni program, specjalne środki i późniejsze suszenie kołdry wpłynie na jej kondycję i jakość. Kolejnym sposobem, by prać kołdrę puchową jest pranie ręczne. Jednak pranie pierzyny ręcznie może być bardzo uciążliwe i czasochłonne.

 

Kołdry antyalergiczne - jak dbać?

Jeśli nie możesz prać kołdry bardzo często, a mimo to chcesz zadbać o jej kondycję i czystość to istnieje kilka innych sposobów na przedłużenie jej czystości. Jednym z nich jest stosowanie (i regularne zmienianie) poszewek ochronnych, które ograniczają przedostawanie się brudu i drobnoustrojów. Po wyjęciu kołdry z poszwy należy ją oczyścić i założyć nową, wypraną i czystą poszwę. W ten sposób będziesz mógł cieszyć się czystością pościeli.

 

Czy kołdrę antyalergiczną można prać?

W przypadku pościeli sposób prania bardzo często jest określony na metce przez producenta. Znajdują się tam takie informacje jak:

  • wysokość temperatury,

  • rodzaj środków czyszczących,

  • czy sposób suszenia.

Stosowanie się do tych zaleceń w przypadku kołder i poduszek wpłynie pozytywnie na ich jakość i przedłuży zdecydowanie ich żywotność. Czasami jednak lepiej jest oddać kołdry w ręce specjalistów. Na taki krok warto zdecydować się, gdy pościel nie mieści się do pralki, jest bardzo zabrudzona lub gdy nie możliwe jest usunięcie przykrego zapachu w warunkach domowych.

 

Pranie kołdry antyalergicznej

Zastanawiasz się jak prać pierzynę? Nie wiesz w jakiej temperaturze prać kołdrę? Warto pamiętać, że pranie kołdry z wypełnieniem syntetycznym powinno odbywać się zgodnie do zaleceń producenta. Najczęściej odbywa się ono w wysokiej temperaturze (około 60 stopni). Dzięki temu możliwe jest trwałe i skuteczne usunięcie nie tylko zabrudzeń, ale i wszelkich drobnoustrojów. Z kolei jeśli usunięcie drobnoustrojów jest mniej ważne i zależy nam na odświeżeniu kołdry, to wystarczy wtedy niższa temperatura (np. 40 stopni).

Cały proces prania powinien być dobrze zaplanowany. Pod żadnym pozorem nie powinno się wieszać kołdry na sznurku. Ponieważ istnieje ryzyko, że wypełnienie zacznie się przesuwać i opadać w dół. Dlatego szczególnie ważne jest, aby rozłożyć ją na płasko np. w ciepły, słoneczny dzień lub skorzystać z suszarki. Kołdrę puchową najlepiej suszyć w suszarce bębnowej, zapobiegnie to nadmiarowi wilgoci.

 

Częstotliwość prania kołder

Zastanawiasz się, jaka jest optymalna częstotliwość prania kołder? Przyjmuje się, że kołdry i poduszki powinno się prać minimum raz na pół roku. Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby prać je częściej. Jeśli zależy Ci na dobrej jakości pościeli i jej czystości możesz spokojnie wykonywać tę pracę częściej (jednak pamiętaj, aby zawsze stosować się do zaleceń producenta).

W przypadku alergików dobrze jest prać kołdrę antyalergiczną częściej. Wszystko po to, aby regularnie usuwać gromadzące się kurz, roztocza i drobnoustroje na pościeli.

 

O czym należy pamiętać piorąc kołdrę antyalergiczną?

W całym procesie użytkowania i prania kołder bardzo ważna jest żywotność produktu. Dlaczego? Ponieważ zazwyczaj kołdra jest produktem, z którego korzystamy co najmniej kilka lat. Właśnie dlatego należy prać kołdry zgodnie z zaleceniami producenta. Co to dokładnie oznacza? Że nie wolno prać kołdry w temperaturze wyższej niż na metce, nie wystawiać ich po praniu na bezpośrednie działanie promieni słonecznych oraz powinno używać do tego płynów i środków dedykowanych do tkanin delikatnych.

 

Jak suszyć kołdrę antyalergiczną?

Przede wszystkim, jeśli chcesz prać kołdry antyalergiczne to dobrze zaplanować to na słoneczny dzień. Dlaczego? Ponieważ po wyciągnięciu kołder antyalergicznych z pralki musisz zadbać o to, że będą one dokładnie wysuszone. Dlatego po zakończeniu prania możesz albo włożyć kołdry antyalergiczne do suszarki, albo rozłożyć je na płasko. Nie stosowanie się do tych zaleceń mogłyby uszkodzić wypełnienie i kołdra antyalergiczna straciła by na jakości.

 

Nieodpowiednie pranie - konsekwencje

Jeśli chcesz wyprać kołdrę, ale nie będziesz stosować się do wytycznych

producenta możesz po prostu ją uszkodzić. W najgorszym wypadku nie będzie się nadawała do ponownego wykorzystania. Pranie w sposób niezalecany (czyli np. w temperaturze wyższej) może prowadzić do odkształceń wypełnienia, zaniku sprężystości i puszystości. W wyniku złego prania kołdra antyalergiczna straci swoje właściwości izolacyjne, co będzie skutkowało obniżonym komfortem i wygodą w czasie snu i odpoczynku. Jednym z negatywnych skutków złego prania kołdry w pralce może być także zbrylenie wypełnienia.

 

Podsumowanie

Chcesz, aby Twoja pościel była zawsze czysta i pachnąca? Jeśli tak to musisz regularnie o nią dbać. Oznacza to, że nie wystarczy jedynie zmieniać regularnie poszewek, ale także konieczne jest prać pościel i usuwać z niej zabrudzenia i drobnoustroje. Dobrze jest zdać sobie sprawę, że można zrobić to w pralce - stosowanie się do wytycznych producenta będzie pozytywnie wpływało na pościel.