Wydawałoby się, że spanie to prozaiczna czynność, która nie warta jest, by o niej pisać. Ale ktoś, kto ma trudności z zasypianiem i potrafi się męczyć przez całą noc, dobrze wie, że temat jest istotny. Bezsenność to choroba, którą należy leczyć, ale często przyczyną bezsenności potrafi być źle dobranapoduszka lub kołdra. Zanim więc udamy się po pomoc, spróbujmy dowiedzieć się więcej o cechach poszczególnych produktów. Każda kołdra jest inna, tak jak różne bywają poduszki. Gdybyśmy chcieli podzielić je w sposób najprostszy, to podzielimy je na naturalne i syntetyczne.

Kołdry naturalne - czyli jakie?

Koldry naturalne wykonane są w całości z materiałów, jak również surowców pochodzenia organicznego. Wśród nich najbardziej powszechne są kołdry z puchu, pierza lub mieszaniny puchu i pierza. Ale są także kołdry z wełny, bambusa, kukurydzy. Kołdry puchowe, podobnie jak poduszki, są jednymi z najbardziej popularnych w Polsce rodzajów okryć do snu. Puch gęsi lub kaczy jest niezwykle miękki i sprężysty i oczywiście doskonale utrzymuje ciepło. Jest lekki i przewiewny i z pewnością pozwala na spokojny sen. Kołdry z pierza są nieco cięższe i mniej ciepłe, mają też inną strukturę, są mniej sprężyste.

Kołdry z wełny dostarczą ciepła i to optymalnego, czyli takiego, że odczujemy komfort i się nie przegrzejemy. Wełna nie tylko dostosowuje się do temperatury ciała, ale zapobiega zarówno wychłodzeniu, jak i przegrzaniu. Utrzymanie stałej temperatury stawów i mięśni przekłada się na komfort termiczny, jest wymagane w przypadku schorzeń reumatycznych, wspiera procesy rehabilitacyjne po urazach stawów i mięśni. Wełna ma również zolności higroskopijne, czyli zdolnośc pochłaniania wilgoci i w dodatku pochłania ją do rdzenia włókna, dzięki czemu na powierzchni pozostaje sucha.

Kto powinien wybrać kołdrę naturalną?

Mimo tych niewątpliwych zalet i tego, że kołdry naturalne są synonimem ekologii, nie wszyscy dobrze sie pod nimi wyśpią. Kto więc nie powinien pod nimi spać? Oczywiście osoby uczulone na puch i pierze, także te z uczuleniem na wełnę. Wprawdzie producenci oferują już kołdry puchowe dla alergików, ale są to raczej kołdry dla osób z uczuleniem na roztocza.

Kołdry syntetyczne – doskonałe dla alergików

Kołdry syntetyczne to okrycia wykonane z materiałów i włókien silikonowych lub poliamidowych, które nie występują w przyrodzie. Takie kołdry mają zazwyczaj pokrycie z mikrofibry lub poliestru, albo mieszaniny włókien syntetycznych z bawełną (polycotton). Wypełnienie stanowi włókno poliestrowe lub włókno poliestrowe pokryte silikonem. Taka kołdra jest lekka i odporna na odkształcenia. Zapewnia naturalną ochronę przed bakteriami i kurzem, co czyni ją doskonałym produktem dla alergika. Włókno poliestrowe pokryte warstwą silikonu, zapewnia elastyczność, puszystość i trwałość. Kołdry z materiałów syntetycznych trzeba jednak rozważnie wybierać, bo niewłaściwie dobrana według charakterystyki cieplnej, może prowadzić do nadmiernego przegrzania organizmu w trakcie snu.

Kołdra na zimę, kołdra na lato

Aby kołdra była dobrze dobrana, należy wziąć pod uwagę także jej parametry cieplne. Na który typ kołdry powinniśmy się zdecydować – letni, zimowy, a może całoroczny? Kołdra zimowa powinna być ciepła, ale wcale nie musi być gruba i ciężka. Wręcz przeciwnie, powinna być lekka, nie prowadzić do przegrzania organizmu - pochłaniać wilgoć z ciała nocą, a w ciągu dnia ją wydalać, aby po przebudzeniu czuć się wypoczętym, a wieczorem pościel była sucha i świeża. Kołdra letnia powinna będą ultralekka, mieć wypełnienie syntetyczne, które imituje puch. Ale latem sprawdzą sie również kołdry puchowe, które są wyjątkowo funkcjonalne, jak również kołdry wełniane. Są też kołdry uniwersalne, tzw. 4 pory roku. To dwie kołdry, które spięte razem tworzą kołdrę zimową, a po rozpięciu mamy dwie kołdry o różnych parametrach cieplnych, np. na lato lub wiosnę. Są też kołdry typu duo, zwane kołdrą termiczną lub z komorą powietrzną, które powstają z połączenia dwóch kołder o takich samych właściwościach cieplnych, zszytych i wykończonych wspólną lamówką. Powstała po połączeniu komora powietrzna stanowi dodatkową barierę izolacyjną zatrzymującą ciepło co sprawia, że kołdry duo to najcieplejsze z obecnie dostępnych rozwiązań.

Dobra poduszka – jak ją wybrać?

Ogromne znaczenie dla naszego snu ma też odpowiednio dobrana poduszka. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że musi ona oprócz odpoczynku zapewnić odpowiednie ułożenie ciała. Nie ma uniwersalnej poduszki, bo każdy jest zbudowany inaczej. Dobrze dobrany model poduszki pozwala zachować odpowiednią krzywiznę ciała podczas snu. Tu musimy wziąć pod uwagę pozycję, w jakiej najczęściej śpimy. Osoby śpiące na boku, powinny mieć dość długą poduszkę. Podpiera ona kręgosłup i utrzymuje go w prawidłowej pozycji. Doskonałym modelem będzie tu poduszka wysoka i twarda. Śpimy na plecach – tu sprawdzi sie poduszka średniej wysokości. A dla śpiących na brzuchu poduszka musi być miękka i płaska. Najczęściej spotykamy poduszki w trzech standardowych wielkościach: 40x40 cm, 50x60 cm oraz 70x80. Wielkość poduszki powinniśmy dopasować do własnych potrzeb i upodobań. Musimy jednak uważać, aby w czasie snu na poduszce leżała jedynie nasza głowa. Położenie poduszki również pod ramiona jest niebezpieczne dla kręgosłupa. Możemy też wybrać poduszki ortopedyczne, które podczas spania podpierają kręgosłup i zapobiegają napinaniu mięśni.

Poduszka – co powinno być w środku?

Tu podobnie, jak w kołdrach, wsad dzielimy na naturalny i syntetyczny. Poduszki puchowe są miękkie i lekkie, doskonale odprowadzają wilgoć. Łatwo się układają i mają dużą sprężystość. Idealnie sprawdzą się o każdej porze roku. Najpopularniejsze nadal pozostają wypełnienia poliestrowe. To, co należy zaznaczyć, to przede wszystkim ich ponadprzeciętna odporność na gniecenie. Poduszki poliestrowe okazują się także wyjątkowo odporne na wszelkie oddziaływania mechaniczne, są po prostu trwałe. Uporają się także z wysokimi temperaturami, które w żaden sposób nie powinny wpłynąć na ich sprężystość i miękkość. W poduszkach wypełnionych włóknami syntetycznymi z dodatkiem silikonu, w dużym powiększeniu włókien dostrzec można kanaliki powietrzne tworzące przekrój silikonowych wypełniaczy. To właśnie tam gromadzi się powietrze, i dzięki takiej technologii wypełnienia poduszki okazują się wyjątkowo sprężyste i miękkie a jednocześnie bardzo lekkie. Należy również pamiętać, że poduszki z wypełnieniem syntetycznym, są doskonałe dla alergików.

Nie można jednoznacznie stwierdzić, która poduszka jest lepsza lub gorsza. Ich wybór należy dopasować do naszych oczekiwań i upodobań.

Pamiętajmy! Źle dobrana pościel może być przyczyną problemów ze snem. Wybór nie powinien być więc przypadkowy, a przemyślany i dopasowany do naszych preferencji oraz potrzeb. Wybór odpowiedniej pościeli ma ogromne znaczenie, dlatego odwiedź naszego bloga i dowiedz się jaki rozmiar pościeli wybrać.

Sprawdź wszystkie nasze produkty, takie jak np. kołdra antyalergiczna całoroczna.