• Wnętrza w szarościach

salon1(1).jpg
Jeden z bardziej modnych i uniwersalnych kolorów. Ponadczasowy i świetnie wyglądający we wnętrzach. Według psychologów to jedyny neutralny kolor. Kolor szary, bo o nim mowa, przeżywa renesans.

A może szara sypialnia?

Sypialnia to wyjątkowe miejsce, w którym powinniśmy poczuć się wygodnie i komfortowo. Jest to wnętrze, w którym regenerujemy siły, dlatego wybór odpowiedniego koloru jest bardzo ważny. Przy aranżacji sypialni bardzo często wybieramy ciepłe odcienie beżu. Alternatywą dla tego koloru może być coraz modniejsza uniwersalna szarość. Kolor uwielbiany i doceniany przez projektantów, od kilku sezonów króluje w nowoczesnych wnętrzach. 

Szara sypialnia z pewnością pozwoli na wyciszenie i relaks. Ale choć szarość jest piękna, to może występować w wielu odcieniach. Dobór odpowiedniej barwy zależy od atmosfery, którą pragniemy stworzyć w pomieszczeniu. Chcąc uzyskać bardziej intymną przestrzeń powinniśmy wybrać jasne, ciepłe odcienie szarości.

Szary podobnie jak biel i czerń jest uniwersalny i ponadczasowy. Do szarego pasuje wiele kolorów. Może być odcieniem wiodącym w całej sypialni, stanowić tło w aranżacji jako barwa na ścianach lub występować jako akcesoria, dodatki czy meble. Szarą sypialnię można ożywić jasnymi pastelowymi barwami lub intensywnymi, żywymi kolorami. Bezpiecznym rozwiązaniem jest przełamanie szarej barwy kolorem białym lub różnymi odcieniami szarego: od intensywnego ciemnego grafitu po jasny popielaty szary. Szarości można łączyć również z jasnymi pastelowymi barwami jak pudrowy róż, magnolia, beż, oraz z kolorami bardziej intensywnymi jak pomarańcz, czerwień czy limonka. Znakomicie będzie też wyglądała z dodatkami w kolorze cytryny.

Salon szary jak myszka

Szare ściany będą efektowne, jeśli odpowiednio je zastosujemy w aranżacji wnętrza. Wybierając szare kolory ścian musimy dobrać inne barwy, by mieszkanie nie było przygnębiające. Najczęściej popełnianym błędem w wyborze szarego koloru ścian, podobnie jak w przypadku koloru beżowego, jest dobranie zbyt ciemnego odcienia szarości na ściany do pomieszczenia. Warto zastanowić się nad jaśniejszymi, bardziej rozbielonymi odcieniami lub radykalnym przełamaniem sprawdzonymi barwami: bielą lub ecru. To najbezpieczniejsze połączenia do urządzenia szarego pokoju.

Szara łazienka zrobi wrażenie

Do tej pory aranżacja wnętrz w szarej kolorystyce przywodziła na myśl surowy, industrialny wystrój lub praktyczny, męski styl. Łazienka, w której dominuje szarość, nie musi być jednak ponura. Przemyślany projekt, odpowiednie wyposażenie oraz wykończenie sprawią, że szara łazienka zyska na uniwersalnej elegancji, nie tracąc przytulnego charakteru. Barwa ta sprawdzi się w połączeniu z matową powierzchnią kafli z fakturą naturalnych kamieni. Aby przełamać jednolity koloryt, poszczególne strefy, a więc umywalkową, toaletową czy wannową, warto oddzielić. To możliwe, dzięki wykończeniu o nieco jaśniejszym lub ciemniejszym odcieniu. Na tle szarości widoczne stają się detale brył. Powinniśmy więc zadbać, aby poszczególne elementy, czyli miska sedesowa, bidet i umywalka, były dopasowane także pod względem wzorów. Dlatego bezpiecznym rozwiązaniem jest zakup modeli z jednej kolekcji.

Szara kuchnia nie musi być nudna

Niektórzy uważają jednak, że kolor szary we wnętrzu jest smutny, ponury, po prostu nieciekawy. A to zupełnie błędne przekonanie. Jest sposób na to, aby ożywić i ocieplić szarość w kuchni. Warto połączyć ją z drewnem albo dodatkami w intensywnych, żywych kolorach. Aranżacja kuchni nabierze wówczas charakteru, będzie ciepła i przytulna.

Zatem, szaro jak okiem sięgnąć - brzmi kusząco, oryginalnie, a przede wszystkim modnie. Jeśli jednak obawa przed wszechwładną szarością jest zbyt duża, dokonajmy wyboru. Na początek zastosujemy szary kolor ścian w jednym pokoju i oswajajmy go powoli.