• Metamorfoza łazienki

zmiana(1).jpeg
Łazienka to z reguły wnętrze o niewielkim metrażu i mało wyraźnej stylistyce. Jak więc odczarować to wnętrze, żeby zapanowała w nim świeżość i elegancja?

Czy stawiać na jakość?

Wymiana tekstyliów może zdziałać cuda. Kolorowe ręczniki dobrej jakości, zasłona prysznicowa czy dywanik mogą ożywić wnętrze, dodać mu energii i charakteru. Wybierając nowe tekstylia do łazienki, pamiętajmy, aby wybierać produkty wysokojakościowe - np. te z czesanej bawełny, o wysokiej gramaturze. Dzięki temu wnętrze wyda się o wiele bardziej przytulne i luksusowe.

Tapeta, farba czy fototapeta?

Czym wyłożyć ściany w łazience? Przede wszystkim czymś nienasiąkliwym i łatwym w czyszczeniu. W roli tej najlepiej sprawdzają się gładkie powierzchnie. Do "mokrej" część łazienki (strefa sanitarno-kąpielowa) najbardziej polecane są oczywiście płytki ceramiczne - odporne na wodę i środki czystości. W części wypoczynkowej możemy pomyśleć o innych rozwiązaniach - doskonale sprawdzą się tu tapety lub farby lateksowe.

Farby i tapety w łazience to świetne rozwiązanie dla tych, którzy chcą odświeżyć nieremontowane wnętrze poprzez szybką zmianę jego wystroju. Z farb do łazienki przeznaczone są te zmywalne, odporne na wilgoć i na szorowanie z użyciem środków czystości. Dostępne są w ogromnej liczbie kolorów, więc jest z czego wybierać. Ponadto mogą dawać powierzchnię błyszczącą, półmatową lub matową. Wybierajmy produkty markowe i najodporniejsze, znoszące wiele cykli szorowania na mokro.

Cuda mogą zdziałać także lustra. Lustrzana tafla umieszczona naprzeciwko źródła światła jest jednym z podstawowych trików przydatnych podczas aranżacji niewielkich, ciemnych łazienek. Dzięki temu w kilka chwil rozjaśnimy i optycznie powiększymy wnętrze, zaś odbite refleksy stworzą iście magiczną atmosferę.

Zieleń w łazience

Kwiatowe dekoracje są absolutnie ponadczasowe i uniwersalne. Pasują do każdej łazienki – bez względu na jej styl i kolorystykę. Rośliny doniczkowe wnoszą do wnętrza świeżość i naturalny rys, dlatego jeśli marzymy o łazienkowej aranżacji z nutą eko, śmiało możemy po nie sięgnąć. W jasnej łazience z oknem sprawdzą się rośliny światłolubne, a w łazience bez okna np. bluszcz, sansewieria, skrzydłokwiat, zamiokulkas czy zielistka.

Zmiana oświetlenia i mebli

Być może łazienkowa przestrzeń potrzebuje nieco więcej głębi? Aby „zagrać” światłem w łazienkowym wnętrzu, wielu projektantów sięga po listwy typu LED. Żeby je zamontować, nie trzeba doprowadzać instalacji elektrycznej, ani nawet wiercić dziur, gdyż lampki wyposażone są w specjalną taśmę klejącą, która utrzymuje je na miejscu. Diody LED są bardzo małe, dlatego można zamontować je niemal wszędzie: w podwieszanym suficie, w ozdobnych gzymsach i sztukateriach, pod listwami podłogowymi, a nawet w panelach mebli.

Jeżeli znudził nam się komplet łazienkowych mebli, być może nadszedł czas na mały tuning. To, w jaki sposób odświeżymy zabudowę meblową, musimy uzależnić od jej stanu i tego, z czego została wykonana. Drewniane meble możemy np. zabejcować lub pomalować specjalną farbą, zaś tym wykonanym z tworzywa sztucznego zafundujmy oryginalną okleinę lub tylko wymieńmy uchwyty.

Szczegóły dobre na wszystko

Cała siła wystroju tkwi jednak w szczegółach. Detale potrafią zmienić najbardziej niepozorne wnętrze, a ozdobne flakony, puzderka czy puzderka nadadzą łazience subtelnej elegancji. Olejki eteryczne, świece zapachowe, kojąca muzyka i nastrojowe oświetlenie też potrafią zdziałać cuda. Oprócz klasycznego oświetlenia postawmy na świeczniki, latarenki i lampiony. Zainwestujmy w miękki szlafrok i puszyste ręczniki. Pamiętaj, że modele kąpielowe powinny być wykonane z grubej i miękkiej bawełny. Najlepiej sprawdzą się te o gramaturze powyżej 550 g/m2.

Porządek być musi

Jak przechowywać kremy, balsamy, olejki i perfumy, żeby było wygodnie i estetycznie? Można postawić np. na wygodne pudełka i koszyki z zaimpregnowanej wikliny, drewna, bądź barwionej rafii - takie akcenty doskonale prezentują się zarówno we wnętrzach nowoczesnych, jak i skandynawskich czy rustykalnych. Pamiętajmy, aby wszystkie produkty grupować wedle ich przeznaczenia - dzięki temu łatwiej będzie poskromić łazienkowy chaos. Bardzo ważne jest, aby produkty, których używamy codziennie znajdowały się na wyciągnięcie ręki.

Twórczy bałagan być może sprzyja artystycznym umysłom, jednak z pewnością nie pomaga w wykonywaniu codziennych czynności toaletowych. Aby go nieco poskromić, warto zainwestować w sprytne systemy porządkowania przestrzeni. Dzięki nim w łazience będzie schludniej, funkcjonalniej i zwyczajnie przyjemniej.