• Firany żakardowe

Ponadczasowe, praktyczne i modne. W wielu fasonach i do każdego wnętrza. Można je upinać i wieszać na wiele sposobów. Firany żakardowe – pożądany zakup dla wielu kobiet.

Za czasów PRL-u były praktycznie jedyną dostępną opcją w sklepach, w dzisiejszych czasach wybór firan jest znacznie większy, ale żakardowe w dalszym ciągu są chętnie kupowane. Obecnie materiał ten przechodzi ewolucję i potrafi wyglądać bajecznie, a także komponować się z wystrojem nie tylko klasycznych wnętrz. Splot tej tkaniny przypomina siatkę, w zależności od gęstości, może być ona bardziej lub mniej gęsta. Co więc jest w nich jest takiego, że cały czas są na topie?

Dlaczego właśnie żakard?

To właśnie firany żakardowe występują w najróżniejszych wzorach, których gama cały czas się poszerza. Można je upinać na różne sposoby, ale także łączyć z innymi rodzajami firan i zasłonami. Wnętrze z taką firaną nabierze wrażenia czystości i świeżości, a każde okno będzie wyglądać niezwykle elegancko.

Czy dobrze przepuszcza światło?

Żakard na firany jest dobrym wyborem wtedy, kiedy chcemy by dekoracja okienna pełniła funkcje zarówno estetyczne jak i użytkowe. W zależności od tego, jak gęsty wzór firanki żakardowej wybierzemy, będzie ona przepuszczać mniej bądź więcej światła i w różnym stopniu chronić prywatność mieszkańców.

Do jakich wnętrz pasuje?

Kiedyś z pewnością do wnętrz klasycznych. Z biegiem czasu jednak zaczął się pojawiać w innych wnętrzach. W tej chwili kupowany jest chętnie do pomieszczeń w różnych stylach. Dobrze się sprawdza, gdy naprzeciw mamy również okna, stanowi bowiem doskonałą barierę dla wścibskich oczu.

Czy żakard jest łatwy w eksploatacji?

Tu bije na głowę wiele innych firan. Pranie żakardowych firan nie nastręcza zbyt wielu problemów, można je prać w pralce w niskiej temperaturze z co najwyżej lekkim odwirowaniem. Nie trzeba ich prasować, wystarczy wilgotne zawiesić w oknie, a wyprostują się same pod własnym ciężarem. I całe szczęście, bo ich słabością jest podatność na kurz, przez co wymagają prania częstszego niż np. woal.

Czy warto go wybrać?

Dobór firanek i zasłon powinien uwzględniać charakter, kolorystykę i specyfikę pomieszczenia, a także akcesoria i dodatki, które są jego częścią. Obrusy, poduszki i dekoracje na ścianach nie mogą kolidować ze stylem firan, zasłon i mebli. Należy poszukać umiaru i pogodzić poszczególne elementy i dekoracje.

Firany i zasłony pełnią funkcję praktyczną, a jednocześnie są niezastąpioną ozdobą wnętrz. Cechą charakterystyczną firan z żakardu jest ich wysoka trwałość oraz bardzo duże zróżnicowanie pod względem wzornictwa. Firany z żakardu dobrze przepuszczają światło słoneczne, ponadto często tkane są z wykorzystaniem nabłyszczanych nici, które dodatkowo rozświetlają pomieszczenie. Z drugiej strony dzięki gęstym splotom są w stanie skutecznie ograniczać widoczność z zewnątrz i w ten sposób zwiększają poczucie prywatności domowników.

Podsumowujemy

Firany są bardzo użytecznym elementem wystroju wnętrza. Nie tylko poprawiają estetykę pomieszczenia, ale również są w stanie do pewnego stopnia ograniczać ilość wpadającego do środka światła oraz utrudniają podglądanie życia domowników przez osoby niepowołane. Jednak firanka firance nierówna – na rynku znajdziemy produkty wykonane z różnego rodzaju tkanin, różniących się wyglądem i właściwościami. Wybierzmy więc takie, które skradną nam serce.