• Poduszka dla dziecka

spanko3(1).jpg
Wypoczęty i wyspany organizm człowieka jest mniej podatny na schorzenia. Spokojny i niczym nie przerywany sen pozytywnie wpływa na prace mózgu, regenerację, sprawia, że łatwiej uczymy się, zapamiętujemy i efektywniej pracujemy.

Na sen potrzebujemy przeciętnie od 6 do 9 godzin w ciągu doby  – przesypiamy więc mniej więcej 1/3 naszego życia. Warto więc zadbać o to abyśmy regenerowali nasze siły w komfortowych warunkach i co bardzo ważne dotyczy to dzieci i dorosłych.

Jak wybrać poduszkę dla dziecka?

O wymiarach i wielkości poduszki dziecięcej decyduje głównie wiek dziecka. Noworodki praktycznie nie potrzebują poduszki, a ze względu na prawidłowy rozwój zalecane jest tylko naprzemienne układanie maluszka raz na jednym i raz na drugim boku. Niemowlaki, a szczególnie te starsze, mogą już poduszki potrzebować. Najczęściej poduszka dla niemowlaka jest „płaska”, czyli zawiera niewielką ilość wypełnienia, zwykle ma wymiary 40/40 cm i „wysokość” od 2-5 cm. Przy starszych dzieciach powinniśmy kierować się zasadą, że  jeśli dziecko lubi spać na małej płaskiej poduszce, to nie ma potrzeby tego zmieniać tak długo, jak będzie mu wygodnie. Gdy jednak taka potrzeba zajdzie, mamy do dyspozycji „pośredni” rozmiar poduszki dziecięcej. Powyżej 12 roku życia można już stosować standardowy rozmiar poduszki 70x80cm.

Jak dobrać poduszkę w przypadku problemów zdrowotnych?

 - problemy alergiczne – związane z alergią na roztocza – wskazane użycie poduszek antyalergicznych z możliwością prania w wysokich temperaturach nawet do 90 ºC
– problemy pulmonologiczne – przy kłopotach z górnymi drogami oddechowymi wskazane jest stosowanie poduszek wyższych, aby głowa malucha była ułożona nieco wyżej
– problemy ortopedyczne – ortopedzi zwykle zalecają stosowanie płaskich poduszek

 - problemy dermatologiczne związane z chorobami skóry – specjaliści mogą zalecić stosowanie poszycia z określonego materiału lub wyeliminowanie z wypełnień surowców naturalnych

 - problemy laryngologiczne związane z zaburzeniami oddychania w trakcie snu popularnie nazywane również „chrapaniem” specjaliści mogą zalecać stosowanie poduszek o specjalnym kształcie

Jaki rodzaj wypełnienia stosować?

 - poduszki z wypełnieniem z puchu – poduszki puchowe są znane już od setek lat – wykonywane z miękkich i delikatnych piórek najczęściej gęsi uważane są za najbardziej delikatne i miękkie i są najlepsze jakościowo. Oprócz tego, że nie należą do tanich, trzeba ostrożnie je stosować, szczególnie jeśli dziecko ma silną alergię na pierze lub puch.

 - poduszki z wypełnieniem z pierza – podobnie jak puchowe ich „wsady” mają pochodzenie naturalne i składają się z puchu i piórek najczęściej gęsich. Są nieco bardziej twarde i trochę gorsze jakościowo od czystego puchu, ale nadal to naturalne wypełnienie, które ma doskonałe właściwości odprowadzania wilgoci. Ceny poduszek z pierza są również dość wysokie choć nieco niższe niż czystego puchu.

 - poduszki z wypełnieniem syntetycznym –  wykonywane głównie z granulatu, włókien lub lateksu. Ich największą niekwestionowaną zaletą jest fakt, że cechują się świetnymi właściwościami antyalergicznymi oraz przystępną w porównaniu do poduszek z puchu ceną, Ich wadą jest mniejsza niż w przypadku poduszek puchowych mikrowentylacja.

Mamy również wiele innych o specjalnych zastosowaniach, czy też wykonywanych z mniej popularnych materiałów min.:
– poduszki z wypełnieniem z jedwabiu, poduszki z wypełnieniem z łusek gryki, poduszki z wypełnieniem naturalnym z włókien bambusa, lnu, orkiszu lub prosa, poduszki z wypełnieniem z elastycznej pianki lub PPU, poduszki z wypełnieniem z lateksu, poduszki z wełny.

Jak wybrać twardość poduszki?

Największy wpływ na twardość poduszki ma rodzaj wypełnienia i  jego ilość, znikomy natomiast materiał z którego wykonane jest poszycie.

Twarda poduszka dla dzieci z reguły jest wykonana z wypełnień organicznych, czyli pierza, a w przypadku wypełnień syntetycznych do bardzo twardych poduszek należą te z lateksu, czy też z niektórych rodzajów pianki PPU.

Miękkie poduszki dla dzieci są wykonane z reguły z wypełnień z granulatu, kulki lub włókien syntetycznych.

Miękka poduszka daje poczucie komfortu i pozwalają na odpowiednie dopasowanie i  ułożenie głowy i szyi oraz zapewnia rozluźnienie w trakcie snu odcinka szyjnego kręgosłupa i ramion. Należy jednak pamiętać, że duże miękkie i puchate poduszki z dużą ilością wypełnienia nie są polecane małym dzieciom do lat 6.

Twarde, płaskie poduszki również mają swoich zwolenników. Poduszki takie mogą być także zalecane do stosowania w przypadkach niektórych schorzeń związanych z odcinkiem szyjnym kręgosłupa i w takich szczególnych przypadkach zawsze decyzję o stosowaniu tego typu poduszek u maluchów należy poprzedzić konsultacją z lekarzem.

Jak często wymieniać poduszkę?

Żywotność poduszek jest różna i w zależności od materiałów z jakich została wykonana. Najkrótszą żywotność mają poduszki przeznaczone dla dzieci z silną alergią. Wynika to z faktu, że są bardzo często prane. Na stan poduszki wpływ mają także warunki użytkowania i przechowywania. Poduszki z wypełnieniem syntetycznym należy wymieniać co 2 – 5 lat. Poduszki z puchu i pierza należy wymieniać co 6 -10 lat.

Jedną z rzeczy, która może dobrze kojarzyć się dziecku ze snem, jest jego poduszka. Dzieci lubią, gdy coś należy tylko do nich. Dlatego poduszka dla dziecka może zachęcać je do kładzenia się spać. Ważne, żeby taką poduszkę wybrać razem z naszą pociechą. Może to my wybierzmy odpowiednią twardość, ale wybór wielkości czy kształtu pozostawmy maluchowi. Niech czuje się ważny i ma coś dla siebie.