• Oryginalne doniczki

doniczki1(1).jpg
Wszyscy kochamy rośliny. Są ozdobą naszych domów, tarasów, balkonów i ogrodów. Szczęśliwi właściciele ogrodów mogą w kołyszącym się między drzewami hamaku i w towarzystwie niebieskiego nieba spędzić nawet całe dnie. Szczególnie latem możemy pozwolić sobie na odpoczywanie wśród bujnej roślinności. Gdy nie posiadamy ogrodu, albo nadchodzi ponura pora roku uniemożliwiająca nam relaks na świeżym powietrzu, możemy sobie z powodzeniem stworzyć ogród w domu.

Domowy ogród możemy stworzyć wszędzie niezależnie od powierzchni, która dysponujemy. Niczym prawdziwi artyści możemy tworzyć wielobarwne dzieła przełamujące aranżacyjną nudę i chłodny minimalizm. W dekorowaniu kwiatami ogranicza nas bowiem jedynie wyobraźnia. Czasami wystarczy dodać mocny akcent, aby wnętrze nabrało świeżego i radosnego wyrazu.

Nie jest istotne, w jaki stylu urządziliśmy mieszkanie, rośliny są zawsze dobrym pomysłem – ponadczasowym i uniwersalnym. Puste parapety w naszych domach aż proszą się o zagospodarowanie i aranżacyjną kreatywność. Zielone ściany to doskonały sposób na stworzenie strefy relaksu w salonie i efektowną dekorację. W kuchni uroku i przytulności dodadzą świeże, pachnące zioła. Na balkonie lub tarasie sprawdzi się bujna roślinność, która zasłoni nas przed ciekawskim wzrokiem przechodniów i sąsiadów.

Oczywiście główną rolę grają rośliny, mocno liczy się ogólna forma i układ, ale jedną z ważniejszych ról mają również ozdoby i dekoracje. Donice we wszystkich możliwych rodzajach, kształtach, kolorach i wielkościach, szczególnie gdy są dobrane do roślin lub wnętrza, mogą stworzyć prawdziwe arcydzieło dekoracji.

Rodzaje donic

Plastikowe -  czyli najprostsze doniczki, stosunkowo niedrogie, a spełniające swoją rolę podobnie jak ich droższe odpowiedniki.

Ceramiczne - powlekane i niepowlekane, a więc właściwie klasyka w tym gatunku.

Betonowe – stanowiące uboższą wersję ceramicznych. Wiadomo, że beton to nie ceramika, prostszy materiał, łatwiejsza technologia produkcji, ale moda powróciła.

Drewniane – chyba najbardziej wymagające. Aby długo służyły trzeba się z nimi odpowiednio obchodzić. I to zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz.

Metalowe – ciekawe, szczególnie do nowoczesnych wnętrz.

Kamienne – stosunkowo rzadko spotykane i nie wszędzie można je kupić. Nie każdemu się też podobają, nie wszędzie pasują. Jednak mają również wielu zwolenników.

Wiklinowe – które mogą być donicami same w sobie, jak również służyć jako ciekawe osłonki.

Donice przybierają coraz bardziej wymyślne formy, a niejednokrotnie stanowią mini dzieła sztuki. Oczywiście nie każdemu wszystko musi się podobać i nie wszędzie wszystko pasuje, ale jednak uroku i często ciekawej formy donicom odmówić nie można. Bez wątpienia dodają uroku, potrafią zaaranżować, a nawet całkowicie zmienić charakter wnętrza.

Możemy się także sami pobawić i stworzyć własne dzieło, wykorzystując do tego, to co mamy pod ręką. Wystarczy ceglana doniczka, spinacze, sznurek, kilka odpornych na wodę i ścieranie farb i szablonów, aby wyczarować własnoręcznie wykonaną doniczkę.

Ciekawe pomysły

Poza typowymi donicami czy skrzynkami balkonowymi spotykamy też bardziej oryginalne pojemniki na rośliny. Warto stworzyć ciekawe donice w formie beczek, modeli wozów drabiniastych, rowerów, aut czy taczek. Ciekawym pomysłem jest wykorzystanie starych szuflad. Wystarczy je odpowiednio zaimpregnować, ozdobić i cieszyć oko niebanalną donicą. Możemy także wykorzystać zalegające w piwnicy grube rury (np. stare rynny), w których robimy kilka większych otworów, a ich wnętrze wypełniamy ziemią. Następnie stawiamy konstrukcję do pionu a w zrobionych otworach sadzimy wybrane rośliny. Możemy też wybrać pojemniki na rośliny stworzone z naturalnych, drewnianych bali, a z nich rożne piętrowe czy też schodkowe kompozycje. Warto wykorzystać stare przedmioty np. wysłużony dziecinny wózek, stare drewniane skrzynie czy też stary durszlak, samowar czy wielki, babciny gar. Jak widać – pomysłów jest wiele.

Praktyczne wskazówki

 - Powinniśmy dopasowywać pojemnik do wielkości bryły korzeniowej rośliny. Im dłużej chcemy hodować roślinę – tym pojemnik powinien być większy. Zbyt mały pojemnik sprawia, że roślina ma ograniczone możliwości rozwoju, a donica łatwo może się przewracać.

 - Na dnie pojemnika powinien być co najmniej jeden otwór odpływowy, a jeśli takiego nie ma, powinniśmy wywiercić go sami. Pojemnik bez odpływu może nam służyć jedynie jako osłona.

 - Do roślin zwisających wybierajmy pojemniki wysokie, podobnie jak do roślin o palowym systemie korzeniowym.

Oczywiście doniczki powinny współgrać z wnętrzem, ale ich głównym zadaniem jest zapewnienie odpowiednich warunków do rozwoju. W nowoczesnym wnętrzu bardzo popularne jest wykorzystanie dużych donic domowych, stawianych w rzędzie. Warto postawić na kontrast pomiędzy elegancką rośliną, a charakterystyczną i ciekawą donicą. Jeśli jednak Twoje mieszkanie jest pełne drobiazgów i ma bardziej przytulny charakter niż nowoczesny loft, postaraj się wybierać małe doniczki, a nawet te które wyglądają na starsze i delikatnie zniszczone.

Pamiętajmy jednak, że doniczki powinny być przede wszystkim praktyczne, łatwe w pielęgnacji i czyszczeniu, odpowiednio dobrane do rośliny, a dopiero na końcu dobrane do wnętrza.