• Zapach domu

zapachowe(1).jpg
Zapach to jedna z tych ulotnych rzeczy, które mają wpływ na to, jak zapamiętamy dane miejsce. A czego szukamy w zapachach? Lubimy czystość, świeżość, relaks. Tylko czy czystość może mieć zapach?

Ładny zapach domu można utrzymać na różne sposoby. Nawilżacze na kaloryferach, a w nich woda z olejkiem zapachowym i mamy piękny zapach w domu. Niestety tylko w okresie grzewczym. Skropiony olejkiem worek odkurzacza, to także sposób na ładny zapach w pomieszczeniu, ale raczej po odkurzaniu.

Suszone zioła w szafach dadzą zapach naszej pościeli i ręcznikom lub odzieży. Zostają jeszcze oczyszczacze powietrza w atomizerach, nakłuta goździkami pomarańcza, czy potpourri.

Zapachy do domu są niezmiernie ważne. Węch, obok wzroku, to zmysł, który na wejściu decyduje o tym, czy nam się coś podoba, czy nie. Odczucie także zależy od rodzaju i intensywności zapachu, sposób na ukojenie nerwów, odprężenie czy – odwrotnie – zmotywowanie do działania. Olejki zapachowe, saszetki, lampiony, świeczki zapachowe, odświeżacze powietrza, kadzidełka to jedno rozwiązanie.

Dom można również w naturalny sposób wypełnić zapachami, choć nie będą one tak trwałe. Naturalny aromat, ten najsilniejszy, dają ziarna kawy. Można po kilka z nich wsypać do filiżanek tak, aby zakryć dno. Filiżanki należy ustawić w kilku miejscach (oby nie takich za witrynami). Po wejściu do pomieszczenia, od razu poczujemy zapach.

Efekt zapewnią nam również skórki od cytrusów. Możemy je wyłożyć na ozdobnych talerzykach (np. otaczając je kolorowymi kamyczkami czy muszelkami), czy położyć je bezpośrednio na parapetach.

Jedną z najważniejszych zasad utrzymania miłego, świeżego zapachu w domu jest regularne wietrzenie pomieszczeń. Okna powinniśmy otwierać najlepiej wcześnie rano — kiedy ruch samochodowy nie jest jeszcze zbyt intensywny, a co za tym idzie-powietrze nie jest zanieczyszczone spalinami. Powiew świeżego powietrza nie tylko wprowadzi miły nastrój, ale także pomoże się obudzić, orzeźwi i doda energii na cały dzień.

W codziennej gonitwie często jednak brak nam czasu, aby zadbać o piękny zapach w mieszkaniu. Dla wszystkich, którzy chcą cieszyć się świeżością zapachu w domu, świetnym rozwiązaniem będą świece zapachowe, lampy zapachowe, kominki i saszetki.

W Wielkiej Brytanii i Ameryce od wielu lat popularnością cieszą się świece zapachowe wyprodukowane z naturalnych wosków. Ten trend zaczyna wkraczać dużymi krokami do naszego kraju. Nie ma się co dziwić, palenie świec zapachowych kojarzy się z luksusem i nadaje niepowtarzalny klimat każdego domu.

Każda świeca rozpala się bardzo szybko i zarazem bardzo szybko uwalnia zapach. Powinniście również wiedzieć, że umiejscowienie palącej się świecy jest także bardzo ważne. Nie należy umieszczać świec w przeciągach, holach, korytarzach, gdyż w tych miejscach jest zbyt intensywny przepływ powietrza, wiatrów i przez to świeca wypali się zbyt szybko.

Zapalona świeca w jesienne i zimowe wieczory w połączeniu z cicho włączoną muzyką potrafi zdziałać cuda. Dom z przytłumionym światłem i blaskiem świecy zyskuje też niezwykłą atmosferę.

Pamiętajmy jednak, że nic nie zdziała nawet najlepszy zapach, jeśli mieszkanie nie jest codziennie (nawet w zimę!) wietrzone i sprzątane.