Każdy lubi się wyspać, bo nie oszukujmy się, to wielka przyjemność. Ciepłe łóżeczko, odpowiedni materac i kołderka z poduszką takie, jak lubimy. No właśnie, a jakie lubimy poduszki? Wybierać możemy spośród naturalnych lub syntetycznych, dzisiaj na warsztat bierzemy poduszki naturalne.

Poduszka ważna dla zdrowia

Poduszki naturalne naturalne cieszą się niesłabnącą popularnością. To na pewno dobry wybór, ale bywają jak wszędzie wyjątki. Poduszka odgrywa ważną rolę w solidnym podparciu kręgosłupa. Jednak różnimy się pod względem budowy anatomicznej i każdy musi znaleźć coś dla siebie. Jedna noc bez odpowiedniego podparcia dla głowy szyi i barków nie stanowi zagrożenia dla zdrowia, ale długotrwałe spanie na nieodpowiednio dobranej poduszce może powodować różnego rodzaju problemy. Na rynku dostępnych jest wiele produktów, które różnią się między sobą kształtem, rodzajem wypełnienia, pokrycia i rozmiarem.

Poduszka najlepsza do spania

Wybór odpowiedniej poduszki wcale nie jest łatwym zadaniem. Dobra poduszka powinna zapewnić odpowiednie podparcie głowy, kręgosłupa szyjnego i barków. Warto kierować się tu najczęściej przyjmowaną pozycją do spania. Bo inną poduszkę wybierzemy, gdy spać będziemy na plecach, a inną gdy śpimy na brzuchu lub na boku. Dobra poduszka powinna być wykonana z wysokiej jakości materiałów, bo przecież ma ciągły kontakt z naszą skórą. Warto też wziąć pod uwagę własne upodobania, jeżeli oczywiście nie mają one wpływu na zdrowie.

Kształt poduszki ma znaczenie

Kształtów jest wiele, bo producenci mają tu pole do popisu. Tradycyjne poduszki mają kształt kwadratu lub prostokąta, a największą popularnością cieszą się poduszki 50 x 60 cm i 70 x 80 cm. Oprócz poduszek klasycznych znajdziemy też poduszki profilowane, które są idealne dla osób mających różne dysfunkcje kręgosłupa. Sa one wskazane, jednak pamiętajmy, że do nich należy się  przyzwyczaić i może to potrwać nawet kilkanaście dni.

Poduszka z puchu, pierza lub wełny

Wypełnienie naturalne w poduszce ma wiele zalet. Zapewnia świetną izolację cieplną, odprowadza wilgoć i pozwala skórze oddychać. Gwarantuje wysoki komfort snu, kóry jest niezależny od pory roku i od pogody. Poduszki puchowe przeznaczone są dla osób, które lubią spać miękko. Poduszki z wypełnieniem mieszanym to już wybór dla osób, które wolą spać na średnio twardych poduszkach. Dla kogo poduszki naturalne są przeznaczone? Nadają się do spania w każdej pozycji i dla każdej osoby. Jest to wybór dość uniwersalny, choć należy pamiętać, że niepozbawiony wad. Podstawową wadą poduszek naturalnych jest ich pielęgnacja. Mają ograniczone możliwości prania i suszenia, bo nie należy wystawiać ich na promienie słoneczne.

Czy to poduszki dla alergików?

Wielu producentów reklamuje poduszki naturalne jako idealne dla osób cierpiących na różnego rodzaju alergie. Niestety nie jest to 100% prawdą. Poduszki mogą być starannie lub mniej starannie wykonane i te pierwsze mogą stosować alergicy. Sytuacja jednak diametralnie sie zmienia, gdy alergik uczulony jest nie na roztocze czy kurz, ale właśnie na puch, pierze lub wełnę. Wtedy bezwzględnie powinien unikać poduszek z takim wypełnieniem i zdecydować się na poduszki syntetyczne. Poliester nie uczula, a wyroby z jego udziałem można prać w pralce i suszyć w suszarce.