Nie jest tajemnicą, że w czasie snu potrzebne jest dobre podparcie dla głowy, szyi czy kręgosłupa. W przeciwnym wypadku ból szyi czy innych części ciała gwarantowany. Czy jest jakieś wyjście? Oczywiście, że tak! Możesz sięgnąć po poduszki wypełnione gryką, które dopasowują się do kształtu głowy i kształtu ciała, co przekłada się na jakość odpoczynku i komfort.

 

Spis treści

Czym jest gryka?

Co wyróżnia poduszki z łuską gryki?

Jaki rozmiar poduszki wybrać?

Na co pomaga poduszka z gryki?

Czy można wyprać poduszkę z gryki?

Gdzie kupić poduszkę z łuską gryki?

Jak zrobić poduszkę z naturalnym wypełnieniem?

Niezbędne narzędzia i dodatki

Podsumowanie

 

Czym jest gryka?

Zastanawiasz się, co tak naprawdę skrywa się w poduszkach z łuską gryki? Gryka to rośliny z rodziny rdestowatych (podobnie jak rabarbar). Jest surowcem, z którego powstaje m.in. kaszę gryczana, gryczana mąka i płatki gryczane. Ale to nie wszystko. Łuski gryki wykorzystywane są także do... wypełnienia, które może znaleźć się w Twojej poduszce. Ich właściwości przekładają się nie tylko na komfortowy i zdrowy sen, ale także na Twoje zdrowie i samopoczucie.

 

Co wyróżnia poduszki z łuską gryki?

Masz wątpliwości? Nie wiesz, czy produkty z takim wypełnieniem będą faktycznie wygodne i komfortowe. Wbrew pozorom wypełnienie z łuski gryki jest miękkie. Jego ogromną zaletą jest to, że dopasowuje się do kształtu ciała. Dlatego produkt nie będzie powodował żadnych dolegliwości bólowych, niezależnie do tego, czy będziesz spać na brzuchu,na plecach czy na boku. W każdej pozycji będzie ona wygodna.

Odpowiednie przygotowanie materiału na wypełnienie gwarantuje, że Twoja głowa czy plecy (a w zasadzie całe ciało) będą mogły zregenerować się po ciężkim dniu podczas spania na poduszce.

Dużą zaletą jest także to, że obecność łusek z gryki jest bezpieczna całkowicie, co sprawia, że jest ona polecanym dodatkiem nawet dla alergików. Wypełnienie nie będzie stanowiło dla nich żadnego zagrożenia. Dlatego jeśli szukasz pomysłu na zastąpienie poduszek z pierzem, to pamiętaj, że poduszka z łuską gryki zapewni spokojny sen.

 

Jaki rozmiar poduszki wybrać?

Wszystko tak naprawdę zależy od Twoich preferencji. Fakt, że poduszki doskonale dopasowują się do kształtu ciała sprawia, że poduszka stanie się Twoją ulubioną. Choć poduszka z łuską gryki sama w sobie daje dobre podparcie, to rozmiar jest niezwykle istotny. Ważne jest, aby przy wyborze rozmiaru zadbać o to, aby wybrać takiej wielkości poduszkę, aby móc wykorzystać cały potencjał łuski gryki. Poduszki do spania najczęściej mają wymiar 70x80 cm.

 

Na co pomaga poduszka z gryki?

Bogate działanie tego produktu pozytywnie wpłynie zarówno na Twoje zdrowie i samopoczucie, jak i na jakość odpoczynku lub snu (zarówno jeśli mówimy o poduszce, jak i o składniku spożywczym). Musisz wiedzieć, że aby spać wygodnie wcale nie trzeba kupować najdroższych materacy. Ważne jest to, na czym leżysz bezpośrednio - czyli poduszka. Jeśli jeszcze jesteś na etapie poszukiwania modelu idealnego powinieneś poznać właściwości prozdrowotne, jakie oferuje poduszka z łuską gryki. Łuska gryki zamknięta w poduszce:

  • udrażnia drogi oddechowe,

  • hamuje rozwój bakterii,

  • zapewnia dobrą cyrkulację powietrza,

  • ogranicza powstawanie wilgoci,

  • hamuje roztocza,

  • gwarantuje dobre wsparcie dla ciała.

Oprócz tego poduszka jest stosowana także w schorzeniach reumatycznych, przy bólach menstruacyjnych oraz w profilaktyce przeciwodleżynowej. Łuski gryki sprawdzają się doskonale w tych oraz innych aspektach, co sprawia, że te produkty są godne Twojej uwagi.

 

Czy można wyprać poduszkę z gryki?

Zastanawiasz się, jak wygląda pranie poduszki, którą wypełnia łuska gryki? Choć wydawać się to może dziwne, poduszki, które zawierają łuski gryki nie powinny być prane. Takie działania mogą być szkodliwe zarówno dla jej właściwości, jak i funkcjonalności. Zatem jak wygląda czyszczenie?

Na początku musisz opróżnić poszewkę z łuski gryki (najlepiej do czystego, wcześniej przygotowanego pojemnika). Pamiętaj, zabezpiecz łuski gryki przed wilgocią, która może je uszkodzić. Po opróżnieniu poszewki wypierz ją zgodnie z zaleceniami producenta. Pamiętaj, że lniana poszewka będzie wymagała innych działań pielęgnacyjnych niż np. poszewka bawełniana.

 

Gdzie kupić poduszkę z łuską gryki?

Skoro już znasz zalety jakimi wyróżnia się poduszka z łuską gryki, to z pewnością zastanawiasz się, gdzie można ją kupić. Na rynku dostępnych jest wiele sklepów (zarówno stacjonarnych, jak i online), które oferują produkty naturalne. Warto jednak wcześniej sprawdzić skład produktów, aby mieć pewność, że kupujesz naturalny produkt.

Zastanawia cię cena poduszki, w której znajduje się łuska gryki? Koszt tego dodatku będzie różny w zależności przede wszystkim od rozmiaru i wielkości wypełniania. Dla przykładu - poduszka o wielkości 70 x 80 cm z około kilogramowym wypełnieniem będzie kosztować około 50 zł.

 

Jak zrobić poduszkę z naturalnym wypełnieniem?

Jednak jeśli nie chcesz szukać tego dodatku możesz go wykonać także samodzielnie. Takie rozwiązanie ma jedną ważną zaletę - masz kontrolę nad tym jak będzie wyglądała Twoja poduszka. Zrobienie poduszki wcale nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Konieczne jest wcześniejsze przygotowanie materiału (zarówno na poszewkę, jak i na wypełnienie). Dobrze, aby sięgnąć po produkty najwyższej jakości.

 

Niezbędne narzędzia i dodatki

Co będziesz potrzebować? Przede wszystkim:

  • materiał na poszewkę,

  • nożyczki,

  • nici,

  • wypełnienie z łuski gryki

Pamiętaj, aby po zaprojektowaniu poduszki i wycięciu materiału połączyć elementy solidnie. Wszystko po to, aby łuski gryki nie wypadały z poszewki w czasie snu i użytkowania.

 

Podsumowanie

Poduszka z łuską gryki bardzo często ma suszoną lawendę, co potęguje jej właściwości. Jeśli szukasz produktów, które będą wsparciem głowy, szyi i kręgosłupa, a równocześnie zadbają o Twoje zdrowie (tj. odporność czy układ oddechowy), to ten rodzaj poduszek sprawdzi się doskonale. Co więcej, jeśli chcesz mieć poduszkę z łusek gryki możesz ją wykonać samodzielnie.