Już niedługo powitamy jesienne szarugi i choć kalendarz ciągle jeszcze pokazuje lato, to warto się zawczasu przygotować. A jaką kołdrę wybrać, gdy nie panują jeszcze syberyjskie mrozy, a już nie ma tropikalnych upałów?

Kołdra letnia, kołdra zimowa

W sklepach można znaleźć wiele rodzajów kołder zróżnicowanych pod względem pory roku, dla której są przeznaczone. Są wśród nich:

 - kołdry letnie - charakteryzują się przede wszystkim niższą wagą i znacznie mniejszą grubością. Można kupić kołdry wypełnione naturalnym puchem lub pierzem, albo z wypełnieniem syntetycznym.

 - kołdry zimowe - wśród kołder zimowych prym wiodą te z puchu i z pierza. Mają one doskonałe właściwości pozwalające jednocześnie zapewnić dobry poziom ciepła oraz odprowadzenie wilgoci, dzięki czemu użytkownik nie czuje się przegrzany. Kołdry zimowe są grubsze, z większą ilością wkładu, przyjemnie otulają i zapobiegają wychłodzeniu ciała.

 - kołdry całoroczne - to kołdry z optymalną ilością wypełnienia. Można je stosować w większości sypialń, gdzie temperatura nie spada do wartości poniżej przeciętnej.

 - kołdry jesienne i wiosenne - uniwersalna kołdra istnieje i jest to zestaw dwóch kołder potocznie zwany 4 pory roku. Jedna z nich przyda się na wiosnę i jesień. Takie kołdry występują w wersji syntetycznej i naturalnej, to zależy od rodzaju ich wypełnienia.

 - kołdry cztery pory roku - ciekawym rozwiązaniem są kołdry 4 pory roku, które można używać na wiele sposobów. To dwie różne kołdry, które można stosować spięte razem (zimowa) lub rozpinać wedle woli i stosować w inną porę roku.

Na co zwracamy uwagę kupując kołdrę?

Wiele jest kryteriów, według których wybieramy kołdrę. Jednak najistotniejsze są:

Rodzaj wypełnienia, bo są naturalne i syntetyczne. Wśród kołder naturalnych z pewnością króluje puch i pierze, które są idealne, pod warunkiem, że nie jesteśmy uczuleni właśnie na puch i na pierze. Wtedy dobrym rozwiązaniem jest wypełnienie syntetyczne, czyli poliester lub poliester pokryty silikonem.

Pokrycie kołdry, bo i tu są tkaniny naturalne i tkaniny syntetyczne. Możemy wybrać np. bawełnę, która jest ponadczasowa lub mikrofibrę, która ma także wiele zalet.

Rozmiar kołdry, bo ma to ogromne znaczenie. Gdy będzie zbyt mała, to nie przykryjemy się dokładnie lub będziemy w nocy odkryci. Z kolei zbyt duża kołdra może nam spadać z łóżka. Każdy ma inne preferencje dotyczące wielkości kołder.

Klasa cieplna, którą posługują się producenci. Warto ją znać, bo wtedy nie popełnimy błędu wybierając kołdrę.
Nie ma jednej uniwersalnej skali, więc w zależności od producenta możemy spotkać różne oznaczenia klasy ciepła.

Podział ze względu na skalę ciepła

 - sezonowa czyli kołdra na lato, zimę
 - liczbowa czyli 1 stopień to kołdra najchłodniejsza, a 6 to najcieplejsza
 - trzystopniowa wyróżnia trzy rodzaje kołder - na lato (chłodna), na wiosnę i na jesień (ciepła), na zimę (bardzo ciepła)


Jak wybieramy kołdrę jesienną?

Kołdra jesienna nie powinna być ani zbyt gruba, ani zbyt ciepła. Powinna być w miarę lekka i przewiewna. Idealnie się sprawdzą kołdry uniwersalne, czyli całoroczne, polecane w szczególności w czasie wiosny i jesieni. Taka kołdra jest dosyć ciepła, ale przewiewna, jednak nie sprawdzi się w mroźne noce. Kupując kołdrę warto zadać sobie pytanie - jaka temperatura panuje w sypialni, bo to istotne pytanie. Na chłodniejsze pory roku warto kupić ciepłą kołdrę, która utrzyma odpowiednią temperaturę ciała. Należy pamiętać, że najgrubsza kołdra nie zawsze jest najcieplejsza.