Nastały gorące noce, w trakcie których niełatwo jest zasnąć. To prawdziwe wyzwanie, gdy w pomieszczeniu panuje wysoka temperatura. Na szczęście istnieją letnie kołdry, które mogą pomóc odpocząć w tym okresie. Czym się jednak kierować wybierając letnią kołdrę?

 

Kiedy najlepiej zmienić kołdrę?

Nie ma tu wiążącej odpowiedzi. Kiedy kalendarz pokazuje, że nastało lato, może być przecież chłodniej i temperatura nie będzie obligowała do zmiany okrycia na lżejsze. Warto więc sugerować się właśnie temperaturą, nie zważając, czy to jeszcze wiosna, czy też już nastało lato. Termometr wskazujący temperaturę powyżej 20 stopni w dzień, będzie najlepszym wskaźnikiem na to, że już czas na zmiany. To ważne, byśmy zrobili to w odpowiednim czasie, bo zbyt gruba kołdra może spowodować przegrzanie organizmu. Letnia kołdra uchroni nas przed tym i podniesie komfort snu.

Dlaczego należy zmienić kołdrę na letnią?

Mocny i komfortowy sen, to podstawa dla prawidłowej regeneracji całego organizmu. Letnia kołdra powinna być lekka, nie prowadzić do przegrzania organizmu — pochłaniać wilgoć z ciała nocą, a w ciągu dnia ją wydalać, aby po przebudzeniu czuć się wypoczętym, a wieczorem pościel była sucha i świeża. Zwolenników zmiany kołdry na lżejszą jest coraz więcej i gdy tylko temperatury rosną, przybywa ich coraz więcej. Każdy, kto skorzystał ze zmiany, wie, że będzie robił to już zawsze.

Na co zwrócić uwagę przy zmianie kołdry?

Zmieniając kołdrę, warto zwrócić uwagę na jej parametry, takie jak gramatura i rodzaj wypełnienia. Ilość wypełnienia jest zawsze uzależniona od materiałów, z jakich została wykonana. Letnie kołdry z puchu i pierza będą lżejsze, co jest kolejna ich zaletą. Kołdry z wypełnieniem syntetycznym o tych samych parametrach cieplnych będą nieco cięższe. Kołder jest wiele, ale latem najlepiej będzie sprawdzała się lekka kołdra z wypełnieniem syntetycznym typu sztuczny puch. To także doskonały wybór dla osób borykających się z alergiami. Sztuczne wypełnienie pozwoli im na spokojny sen, a na dodatek częste pranie, bez uszczerbku na wyglądzie i właściwościach kołdry. Bez względu na rodzaj wybranego wypełnienia, należy zwrócić uwagę na to, czy pościel posiada certyfikat OEKO-TEX® Standard 100.

Jak wybierać kołdrę letnią?

Spośród kołder letnich możemy wybierać ich różne rodzaje, zależne od gramatury wypełnienia. Możemy podzielić je na dwa rodzaje. Będzie to standardowa kołdra letnia lub kołdra ultralekka o obniżonej ilości wypełnienia. Kołdry letnie wykonane są z różnych materiałów i mogą się między sobą różnić wagą. Są także kołdry letnie wykonane z naturalnych materiałów, wypełnione puchem lub pierzem. Takie kołdry są lekkie i komfortowe, ale należy liczyć się z wysoką ceną i dość kłopotliwym ich  utrzymaniem.

Rodzaje kołder letnich

Kołdry letnie mogą mieć różne pokrycia i różne wypełnienia.

Pokrycie kołdry – najlepsze będzie poszycie ze 100% bawełny oraz mieszaniny bawełny i włókien bambusa. Istotna w tym przypadku jest gęstość tkaniny. Tkanina bawełniana lub bambusowo-bawełniana ma najmniejszą gęstość, co powoduje większą przepuszczalność powietrza oraz pary wodnej. Pozwala to na szybszą i łatwiejszą wymianę w trakcie snu i sprawia, że pod kołdrą z takim poszyciem jest zwyczajnie chłodniej. W przypadku tkanin syntetycznych i półsyntetycznych o gęstości od 10-20 razy większej od bawełny swobodna wymiana ciepłego powietrza będzie ograniczona.

Rodzaj wypełnienia – kołdry letnie mogą być wypełnione wsadem naturalnym lub syntetycznym. Do wypełnień naturalnych zaliczamy delikatny puch oraz nieco twardsze pierze. Do wypełnień syntetycznych poliestrowe włókna silikonowe lub ich mieszaninę z włóknami celulozy bambusa. Najlepszym, ale najdroższym będzie wypełnienie z puchu, najczęściej stosowanym będą silikonowe włókna syntetyczne. Kołdry letnie z naturalnym wypełnieniem puchowym zaliczane są do najlepszych w swoim rodzaju. Przy niewielkiej masie użytego puchu oraz pokryciu z bawełny otrzymujemy kołdrę letnią o doskonałych parametrach. Kołdry z puchu i pierza mają niestety swoje wady. Nie mogą być używane przez osoby uczulone, a ich konserwacja i utrzymanie w warunkach domowych nie jest łatwe. Wad tych pozbawione są letnie wypełnienia syntetyczne. Jednak, aby uzyskać identyczną izolację cieplną jak dla kołder z puchu, masa wypełnienia musi być większa.

Jak dbać latem o kołdrę?

Pamiętajmy, że wyższe temperatury latem powodować będą częstsze pocenie się w nocy. To sugeruje, że kołdry powinny być częściej prane, niż np. kołdry zimowe. Cienka kołdra z łatwością zmieści się w pralce, a temperatura pozwoli na łatwe jej wysuszenie np. na wietrze. To też szczególnie ważne dla alergików i kolejny argument przemawiający za kupnem kołdry ze wsadem syntetycznym. Taka kołdra z pewnością nie uszczupli zawartości naszego portfela, warto więc rozejrzeć się za nią już dziś.

W sklepie robi24.pl znajdą Państwo duży wybór kołder letnich, zapraszamy do zakupu!