Osoby uczulone mają często problemy ze snem. Objawy alergii są dość uciążliwe i nie pozwalają na prawidłowy, nocny wypoczynek. Kaszel, katar, łzawienie, duszności, a to jeszcze nie wszystko.
Jak uniknąć takich dolegliwości lub je zmniejszyć?
Czy pościel, pod którą śpimy, ma znaczenie w nasileniu objawów?


Pościel niekorzystna dla zdrowia

Poduszki naturalne cieszą się dużą popularnością. To samo dotyczy kołder. Bo kto nie lubi puchu lub pierza? Alergia wziewna kojarzy się nam głównie z pyleniem traw, drzew lub krzewów. A tymczasem o ironio, najwięcej alergenów możemy spotkać we własnym łóżku. Powodem są najczęściej materace lub pościel, czyli kołdra lub poduszka. Wśród nich prym wiodą właśnie poduszki i kołdry z puchu lub z pierza. To właśnie tam najczęściej bytują roztocza, które żyją w kurzu domowym, ale doskonale czują się też w ciepłym i wilgotnym otoczeniu. Dlatego pościel, w której śpimy i do której docierają cząsteczki kurzu, jest dla nich doskonałym miejscem do życia i rozmnażania się.

Jaka powinna być pościel dla alergika?

Na rynku jest wiele pościeli i jest naprawdę w czym wybierać. Ważne jest jednak, by wybrać właściwie. Dla osób z niewielkim stopniem uczulenia przeznaczona jest pościel hipoalergiczna. Wykonana jest z naturalnych materiałów, pozbawionych sztucznych barwników i innych substancji, które mogłyby sprzyjać uczuleniu. Na sklepowych półkach można też znaleźć pościel antyalergiczną oraz antyroztoczową. Ta pierwsza zmniejsza dostęp roztoczy do organizmu, dzięki specjalnej technologii tkania materiałów. Pościel antyroztoczowa zapobiega rozmnażaniu się roztoczy, dzięki specjalnym składnikom zawartym we włóknach. Substancje te blokują rozwój grzybów, które są roztoczom niezbędne do trawienia ludzkiego naskórka.

Pościel antyalergiczna - co powinna mieć na zewnątrz?

Pościel dobra dla alergika powinna mieć pokrycie z tkanin naturalnych. Dobre są tu bawełna, len, jedwab lub tkaniny z domieszką włókien bambusa. Bawełna nie przyciąga alergenów i jest przewiewna, jedwab nie przyciąga kurzu, len jest materiałem antyalergicznym i hamującym rozwój grzybów, to samo dotyczy bambusa. Tkaniny te powinny być ściśle tkane, bo dzięki temu działają jak bariera dla kurzu i roztoczy. Tworzy się zapora dwustronna, bo z jednej strony ścisły splot zapobiega przedostawaniu się roztoczy do organizmu człowieka, a z drugiej - nie pozwala na przedostanie się do pościeli martwych komórek skóry, które są doskonałą pożywką dla roztoczy.

Antyalergiczne wypełnienie

Wypełnienie, które powinna mieć pościel dla alergika, to głównie wypełnienie syntetyczne. Co to znaczy? Są to głównie wypełnienia z poliestru i silikonu, w których nie rozwijają się roztocza. Kołdry i poduszki silikonowe i poliestrowe można regularnie prać i to w wysokich temperaturach (roztocza giną w 55 st. C). Coraz popularniejsze są poduszki i kołdry z wkładem bambusowym. Bambus to naturalny surowiec o właściwościach antyalergicznych, który doskonale absorbuje wilgoć i działa antystatycznie, uniemożliwiając zagnieżdżanie się roztoczy. Zmiażdżone łodygi bambusa w połączeniu z syntetycznymi włóknami dobrze izolują i zapewniają ciepło, przepuszczają też powietrze.

Jakiej pościeli powinien unikać alergik?

Czego powinien unikać alergik? Wypełnienia z puchu i pierza, a także z wełny. Wełna nie przyciąga wprawdzie kurzu, ale sama w sobie może być alergenem. Puch i pierze przyciągają roztocza, a białko obecne w ptasich piórach może być silnym alergenem. Dlatego też pościel syntetyczna będzie najlepszym rozwiązaniem.

Aby uniknąć objawów uczulenia warto:

 - regularnie prać pościel-kołdry i poduszki, bo wtedy usuwamy kurz, pyłki i roztocza.
 - często wietrzyć pościel, bo wtedy ograniczamy możliwość rozwoju roztoczy.
 - przykrywać pościel, bo ograniczymy dostęp kurzu do pościeli.
 - stosować płyny antyalergiczne do pościeli
 - stosować pokrowiec na materac o ścisłym splocie