Pranie kołdry wbrew pozorom nie należy do łatwych zadań i może przysporzyć wiele kłopotów, jeśli nie wie się, jakich detergentów używać lub w jakiej temperaturze prać kołdrę w pralce, aby nie straciła swoich pierwotnych parametrów.

Często mniejsze rozmiarowo kołdry nie stanowią takiego wyzwania, jak kołdry w rozmiarze 200x220. Stosunkowo większy produkt zwykle wymaga staranności i dbałości o każdy szczegół podczas prania, aby na pewno wszystkie zakamarki zostały dobrze wyczyszczone.

Jeśli zastanawiasz się, w jaki sposób obchodzić się z praniem kołdry o większych wymiarach, koniecznie przeczytaj ten artykuł. Zdobyte informacje sprawią, że już nigdy nie będziesz musiał martwić się nieudanym czyszczeniem Twojej kołdry!

Spis treści

Pranie kołdry – dlaczego jest tak ważne?

Prać kołdrę tak, aby jej nie zniszczyć – istotne zasady czyszczenia

W jakiej temperaturze prać kołdrę?

Jak często powinno się prać kołdrę?

Kwestia prania kołdry ze względu na jej materiał – co musisz wiedzieć?

Kołdry puchowe

Kołdry syntetyczne

Jak prać i suszyć kołdrę? Uzyskaj najlepsze efekty już dziś

Podsumowanie – odpowiednie pranie kołdry, czyli świeżość każdego dnia

Pranie kołdry – dlaczego jest tak ważne?

Zacznijmy od tego, że świeża i dobrze dopasowana do Twoich potrzeb kołdra, to gwarancja udanego wypoczynku i wysokiej jakości snu. Wysokogatunkowa kołdra, jak i odpowiedni materac będą pierwszym krokiem do aktywnego i efektywnego dnia. Z tego względu regularne pranie kołdry, poduszek i pościeli będzie kluczem do dobrego samopoczucia poprzez zdrowy sen.

Należy zwrócić uwagę, że każda kołdra – niezależnie od tego, czy jest to kołdra puchowa, syntetyczna, czy naturalna – może przyciągać roztocza i inne drobnoustroje. Dzieje się tak z powodu utraty naskórka podczas snu, co niestety daje szanse na rozwój pasożytów. Skuteczne i regularne pranie kołdry będzie działaniem zapobiegającym wszelkim roztoczom, co pozytywnie wpłynie na Twoje zdrowie i spokojny sen.

Prawidłowe czyszczenie w wysokiej temperaturze zabije także wszelkie bakterie, grzyby i tym samym ograniczy wywoływanie problemów, takich jak astma, trądzik, czy różnego rodzaju alergie. Dla alergików polecamy specjalistyczne kołdry antyalergiczne dostępne na naszej stronie robi24.pl. Tego typu kołdry będą idealnym rozwiązaniem dla osób borykających się, np. z alergią na pyłki lub kołdry z naturalnym wypełnieniem.

Prać kołdrę tak, aby jej nie zniszczyć – istotne zasady czyszczenia

Jeśli będziesz odpowiednio stosować się do zaleceń producenta, które znajdziesz na metce kołdry to z łatwością uda Ci się przedłużyć jej żywotność. Jakościowe pranie porusza wsad kołdry i sprawia, że jej wypełnienie nie zbija się w jednym miejscu, co chroni ją przed wrażeniem bycia cieńszą.

Zgodnie z zaleceniami producenta prana kołdra będzie w doskonałym stanie, zachowa swój docelowy fason i głębie koloru. W takim wypadku wybrana kołdra nawet przy intensywnym użytkowaniu będzie wyglądała jak nowa i posłuży Ci przez wiele sezonów.

W jakiej temperaturze prać kołdrę?

Sposób prania kołdry może zależeć od materiałów, z jakich została wykonana lub niekiedy będzie on elastyczny ze względu na jej uniwersalizm. Jeśli zdecydujesz się na pranie kołdry w pralce automatycznej, musisz pamiętać, że bardzo ważnym aspektem będzie tutaj dobór temperatury. Chcąc jedynie odświeżyć kołdrę, możesz pozostać przy niższej temperaturze w granicach 40 stopni Celsjusza.

Natomiast w celu pozbycia się wszelkich drobnoustrojów zalecaną temperaturą będzie 60 stopni Celsjusza. Maksymalną temperaturę prania kołdry znajdziesz właśnie na metce od producenta. Należy pamiętać, że zwiększone temperatury mogłyby uszkodzić wypełnienie lub zewnętrzną stronę czyszczonego modelu, dlatego przy wyborze konkretnej temperatury pozostań rozsądny i rozważny.

Jak często powinno się prać kołdrę?

Pranie kołdry powinno odbywać się regularnie, co pół roku. Taki czas pozwoli zachować świeżość, odpowiedni fason, a także funkcjonalność kołdry. Inaczej wygląda to w przypadku osób z alergiami. Jeśli dotyczy Ciebie ten problem, to koniecznie pamiętaj o praniu kołdry najlepiej raz w miesiącu i skurpulatnej wymianie pościeli, co dwa lata.

Częstotliwość prania zależy także od niecodziennych czynników, takich jak przebyta choroba, nadmierna potliwość w trakcie nocy, czy przypadkowe ubrudzenie kołdry. Jeśli zachowasz odpowiednie odstępy czasu w praniu kołdry, to będziesz mógł się cieszyć z jej funkcjonalności i świeżości na co dzień.

Kwestia prania kołdry ze względu na jej materiał – co musisz wiedzieć?

Pranie kołdry ze względu na jej materiał ma ogromne znaczenie, ponieważ decyduje o możliwym końcowym efekcie prania. Zalecenia producenta, które znajdziesz w instrukcji prania kołdry, zawierają konkretne wskazówki dotyczące poszczególnych tkanin. Ich maksymalna temperatura prania zwykle różni się od siebie, a także informacja o tym, jak często prać kołdrę będzie zmienna ze względu na jej wypełnienie.

Swoje pierwsze zakupy idealnej kołdry oprzyj właśnie na wiedzy o materiale, z jakiej chciałbyś mieć daną kołdrę. Na stronie robi24.pl znajdziesz najwyższej klasy modele kołder oraz z łatwością zaopatrzysz się w pościel i poduszki do kompletu. Dzięki naszym produktom pranie kołdry stanie się miłym i efektywnym nawykiem, który utrzyma czystość w Twojej sypialni na długi czas.

Kołdry puchowe

Kwestia prania kołder puchowych powinna odbyć się bez użycia mocnych detergentów i środków myjących. W tym wypadku postaw na delikatne płyny i małe obroty w pralce, aby nie uszkodzić tkaniny w praniu. Kołdra z pierza nie powinna być później suszona w suszarce bębnowej ze względu na delikatną strukturę i rodzaj pierza w środku.

Kołdry naturalne, to jedne z trudniejszych tkanin do prania, jednak nie oznacza to, że ich czyszczenie jest niemożliwe. Jeśli stawiasz na kołdrę puchową pamiętaj o zachowaniu ostrożności podczas wybierania temperatury prania i zapomnij o suszeniu w suszarce bębnowej.

Kołdry syntetyczne

Kołdry z wypełnieniem syntetycznym należy prać ze starannością o niepołączenie się materiału w duże grudy, co skutkowałoby utratą kształtu i wiotkości. Modele syntetyczne są o wiele cieńsze od kołder z puchu ze względu na częste wypełnienie z tkanin poliestrowych. Pranie kołdry syntetycznej lepiej zniesie mocne detergenty, jednak polecamy użycie środków o średniej lub delikatnej mocy.

Jeśli zawsze chcesz prać kołdrę w pralce, a nie oddawać ją do specjalistycznego czyszczenia, to kołdra z tkanin syntetycznych będzie tutaj dobrym rozwiązaniem. Sprawdzi się także w przypadku alergików, którzy nie mogą znieść pierza i puchu, które stanowią naturalne wypełnienie kołdry puchowej.

Jak prać i suszyć kołdrę? Uzyskaj najlepsze efekty już dziś

Jeśli nie chcesz prać kołdry w pralce, pamiętaj, że są na to domowe sposoby, takie jak własnoręczne pranie w wannie. Wiąże się to z dłuższym procesem czyszczenia i większą potrzebą zaangażowania się i dopatrzenia szczegółów takiego prania. Jednak ta metoda może się okazać zbawienna w sytuacji, gdzie akurat dostęp do standardowej pralki będzie ograniczony.

Teraz już wiesz, jak dobrze wyprać kołdrę 200x220 wykonaną z różnych materiałów, jednak proces jej suszenia jest równie ważny, ponieważ ma wpływ na efekt końcowy. Nie polecaliśmy korzystania z suszarki bębnowej ze względu na możliwe uszkodzenia i utratę fasonu kołdry. Podobnie jest w przypadku prania pościeli, czy poduszek. Najlepszym rozwiązaniem jest naturalne wyschnięcie kołdry na suszarce do prania na świeżym powietrzu w słoneczny dzień.

To idealne warunki dla wilgotnej kołdry, która będzie mogła wyschnąć w swoim czasie. Dzięki temu nie będziesz musiał martwić się o jakiekolwiek odkształcenia, czy grudy w jej materiale. Tak samo jest w przypadku pościeli, dla której również polecamy naturalny i bezinwazyjny proces schnięcia.

Podsumowanie – odpowiednie pranie kołdry, czyli świeżość każdego dnia

Jeśli zastosujesz się do wskazówek z tego artykułu będziesz mieć pewność, że w Twojej sypialni zagości świeżość, którą zapewni wysokogatunkowa kołdra z robi24.pl. Odpowiednio zadbana i regularnie czyszczona kołdra będzie gwarancją udanego wypoczynku i dobrego samopoczucia każdego dnia. To coś, czego nie może zabraknąć w Twojej codziennej rutynie.

Należy pamiętać, że prawidłowo wyprana kołdra posłuży Ci na lata, a Ty będziesz mógł cieszyć się z jej funkcjonalności niezależnie od pory roku. Jeśli chcesz wyprać kołdrę na wysokim poziomie i uzyskać jak najlepsze efekty, to koniecznie stosuj się do zaleceń producentów.