Czy wiesz, że pranie kołdry jest tak samo ważne, jak pranie pościeli i poszewek na poduszki? Wiele osób często zapomina o tym, że regularne pranie kołdry niesie za sobą pozytywne skutki dla zdrowia i jakościowego snu. Ponadto jest to krok w stronę pozbycia się zalegającego kurzu, roztoczy i innych drobnoustrojów, które podczas długiego użytkowania oddziaływują na kołdrę. Niezależnie od tego, jaki rodzaj kołdry masz u siebie w sypialni, możesz ją swobodnie wyprać w pralce. Jak to zrobić?

Jeśli zastanawiasz się, czy można prać kołdrę w domowych warunkach, to odpowiedź brzmi twierdząco. Jednak podczas tego procesu należy trzymać się określonych zasad, które są dołączone do każdej kołdry. Najczęściej znajdziesz je na metce lub na oryginalnym opakowaniu. Nie wiesz, jak zabrać się za pranie kołdry w pralce? W takim razie zapraszamy do dalszej lektury!

Spis treści

Pranie kołdry w pralce – najważniejsze zasady

Kołdry puchowe

Pielęgnacja kołdry puchowej

Kołdry syntetyczne

Pielęgnacja kołdry syntetycznej

Kołdry antyalergiczne

Jak często prać kołdrę w pralce?

Pranie kołdry latem i zimą

Gdzie kupić kołdrę?

Podsumowanie – pranie kołdry w pralce

Pranie kołdry w pralce – najważniejsze zasady

Chcąc skutecznie wyprać kołdrę, należy wziąć pod uwagę, z jakich materiałów została ona wykonana. Ma to znaczenie w kwestii konkretnej temperatury prania dla poszczególnych rodzajów wypełnienia i końcowego efektu czyszczenia. Dlatego, jeśli chcesz efektywnie wyprać kołdrę, to koniecznie trzymaj się zaleceń producenta oraz najważniejszych zasad dla poszczególnych modeli kołder, które omawiamy poniżej.

Kołdry puchowe

Do jednych z najpopularniejszych modeli kołder, należą kołdry puchowe, które są idealnym rozwiązaniem zarówno w sezonie letnim, przejściowym, jak i jesienno-zimowym. Cechuje je dobra cyrkulacja powietrza i odpowiednie parametry termiczne, dzięki czemu sprawdzi się ona osobom, które szybko marzną oraz tym, które przegrzewają się podczas snu. Kołdrę puchową wyróżnia naturalne wypełnienie piórami z gęsi lub kaczy.

Co zrobić, aby kołdra z naturalnym wypełnieniem posłużyła nam naprawdę długo? Należy odpowiedzieć sobie na pytanie, w jakiej temperaturze prać kołdrę puchową, aby jej kształt i funkcjonalność pozostały bez zmian. Równie ważnym etapem jest proces suszenia kołdry, gdzie można zdecydować się na standardową metodę, czyli powieszenia kołdry puchowej na suszarce na pranie lub suszenia jej w suszarce bębnowej.

Pielęgnacja kołdry puchowej

W kwestii temperatury prania kołdry puchowej należy zawsze podążać za zaleceniami producenta, dostępnymi na metce. Jeśli jednak jej nie masz, to na niewielkie zabrudzenia lub proste odświeżenie polecamy prać kołdrę w 40 stopniach Celsjusza. Natomiast w przypadku pozbycia się wszelkich bakterii, czy pasożytów należy prać kołdrę w zdecydowanie wyższej temperaturze, tj. minimum 60 stopni Celsjusza.

Jeśli chcesz suszyć kołdrę z naturalnym wypełnieniem, w sposób bezpieczny dla jej fasonu, to nie zalecamy używania do tego procesu suszarki bębnowej. Sztuczne formy suszenia mogłyby uszkodzić wypełnienie kołdry i pozbawić ją dotychczasowej funkcjonalności na wysokim poziomie. Dlatego najlepszą formą suszenia jest tradycyjna suszarka na pranie, a także możliwość wywieszenia kołdry na świeżym powietrzu w słoneczny dzień. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że wszystkie zarazki i roztocza zostały skutecznie zniwelowane.

Odpowiednia pielęgnacja kołdry puchowej, to również delikatne płyny do prania, które nie naruszą wypełnienia i nie zniszczą struktury kołdry w pralce. Dlatego upewnij się, że masz w swojej łazience środki czystości przeznaczone do prania kołdry puchowej w pralce.

Kołdry syntetyczne

Alternatywą dla kołder puchowych są kołdry z wypełnieniem syntetycznym, które cechują się wyjątkową lekkością i miękkością, co pozytywnie wpływa na komfortowy sen i poziom dobrego samopoczucia. Modele syntetyczne mają to do siebie, że nie gromadzą w sobie kurzu i roztoczy, dzięki czemu higiena kołdry zawsze będzie Ci sprzyjać w czasie snu.

Kołdra syntetyczna dobrze sprawdzi się w przypadku alergików i osób, dla których naturalne wypełnienie kołdry nie jest najlepszym rozwiązaniem. Jeśli zależy Ci na tym, aby właściwości, jakimi cechuje się kołdra syntetyczna zawsze prezentowały się tak, jak trzeba, to również należy odpowiedzieć sobie na kilka pytań dotyczących pielęgnacji. W jakiej temperaturze najlepiej wyprać kołdrę syntetyczną w pralce i jak ją później wysuszyć, aby nie straciła swojego docelowego fasonu?

Pięlęgnacja kołdry syntetycznej

Kołdrę z wypełnieniem syntetycznym możesz prać w pralce w bardzo wysokich temperaturach, zaczynając od 60 stopni Celsjusza. Ponadto do prania kołdry syntetycznej możesz użyć tradycyjnych proszków lub specjalnych, przeznaczonych dla alergików. Dzięki lekkości, jaką cechują się modele syntetyczne kołder, w grę wchodzi również pranie ręczne, które jednak może wpłynąć na długi czas schnięcia.

Podobnie jak w przypadku kołder puchowych, kołdry z syntetycznym wypełnieniem warto suszyć naturalnymi metodami, tj. z użyciem suszarki na pranie. Problem z suszarką bębnową w tej kwestii dotyczy scenariusza, w którym wypełnienie rozwarstwi się i zbije w kulki materiału, przez co kołdra stanie się niewygodna w użytkowaniu.

Jeśli chcesz zachować kołdrę syntetyczną w doskonałym stanie, to musisz pamiętać, że najważniejsze są zalecenia producenta, których należy się trzymać. Przekreślona suszarka bębnowa na metce, to wystarczający znak o decyzji suszenia kołdry, np. na lince na zewnątrz mieszkania. Pozostawienie wilgotnej kołdry w małym pokoju mogłoby spowodować przedostanie się wilgoci do pomieszczenia, co w najgorszym wypadku oznaczałoby możliwość powstania grzyba na ścianie.

Kołdry antyalergiczne

Oprócz standardowego typu kołdry znajdziesz również modele specjalistyczne, które zostały stworzone z myślą o pozytywach, jakie przynosi zdrowy sen. Osoby, dla których kołdra z pierza nie jest najlepszym rozwiązaniem ze względu na reakcję alergiczną, powinny zaopatrzyć się w wysokiej jakości kołdrę antyalergiczną. To niezwykle ważne nie tylko dla odpowiedniego wypoczynku, ale przede wszystkim dla komfortu zdrowotnego.

Kołdra antyalergiczna i jej alternatywy, takie jak kołdry syntetyczne idealnie przepuszczają powietrze i odprowadzają wilgoć na zewnątrz, dzięki czemu nie musisz martwić się o jakąkolwiek reakcję alergiczną w postaci kataru, czy łzawiących oczu. Zdecydowanym plusem kołder antyalergicznych jest to, że możesz je prać w bardzo wysokich temperaturach, które skutecznie usuną wszelkie zabrudzenia i bakterie.

Po zakończeniu prania należy wywiesić kołdrę antyalergiczną w przewiewnym miejscu i poczekać na jej całkowite wyschnięcie. Możesz również sprawdzić na metce, czy producent pozwala na użycie suszarki bębnowej, jednak naturalne metody schnięcia kołdry dają Ci gwarancję nienaruszonego fasonu i nieuszkodzonego wypełnienia.

Jak często prać kołdrę w pralce?

Znasz już najważniejsze zasady prania kołdry w pralce i czym różnią się one od siebie w zależności od rodzaju wypełnienia. Kolejnym, istotnym zagadnieniem jest częstotliwość prania, nad którą wiele z nas się zastanawia, niezależnie od zakupionego modelu kołdry. Jak często prać kołdrę w pralce?

W przypadku kołder puchowych z naturalnym wypełnieniem, takim jak pierze, czy wełna, proces czyszczenia warto przeprowadzić raz do roku lub dwóch lat. To optymalna częstotliwość prania, która nie zniszczy kołdry i nie wpłynie negatywnie na jej funkcjonalność, a pozostawi ją odświeżoną i wolną od bakterii i zarazków.

Łatwiejsze w pielęgnacji, kołdry syntetyczne, powinno się prać raz na pół roku, co utrzyma ją w odpowiedniej czystości i kondycji. Jeśli jest to kołdra używana przez alergików, to proces ten można powtarzać nawet częściej w zależności od sezonu alergicznego, jak i indywidualnych potrzeb.

Pranie kołdry latem i zimą

Zazwyczaj częstotliwość prania kołdry wzrasta w sezonie letnim, gdzie z reguły częściej się pocimy, co wpływa negatywnie na świeżość kołdry, pościeli, jak i poduszek. To właśnie wtedy taki proces czyszczenia zadziała najlepiej na intensywne użytkowanie kołdry.

Okres zimowy może być odpowiednim czasem na pranie ze względu na potencjalne wymrożenie zarazków już po samym praniu, jeśli zdecydujesz się na powieszenie kołdry na zewnątrz. Chłodne powietrze dodatkowo pozytywnie wpłynie na zapach, jaki później będzie wydzielała prana kołdra w Twojej sypialni.

Gdzie kupić kołdrę?

Jeśli chcesz, by instrukcja prania kołdry w pralce była jasna i żeby sama kołdra prezentowała się na najwyższym poziomie, to koniecznie zajrzyj na naszą stronę robi24.pl. Przygotowaliśmy dla Ciebie wiele atrakcyjnych modeli z naturalnym, jak i syntetycznym wypełnieniem, które już dziś możesz zamówić do swojej sypialni. Nasze kołdry są proste w utrzymaniu czystości, wypierzesz je w pralce bez żadnych problemów i przeciwwskazań. Sprawdź naszą ofertę na robi24.pl!

Podsumowanie – pranie kołdry w pralce

Mamy nadzieję, że wszystkie Twoje wątpliwości w kwestii prania kołdry w pralce zostały rozwiane, dzięki temu artykułowi. Podążając za naszymi wskazówkami, będziesz mógł cieszyć się z funkcjonalnej i wysokiej jakości kołdry, która pozostanie z Tobą na lata. Najlepsze modele kołder do Twojej sypialni znajdziesz na stronie robi24.pl, serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą już dziś!