Kołdra to luksus ciepłego okrycia w nocy. Lżejsza, cięższa, naturalna lub syntetyczna, każda z nich zapewnić ma dobry sen. A jak wszyscy wiemy, sen to podstawa funkcjonowania. Dlatego tak ważne jest, żeby kupować świadomie i wybrać kołdrę odpowiednią dla siebie. A jaka jest Twoja wiedza na temat własnej kołdry? Czy tak naprawdę znasz ją dobrze?

1. Historia pościeli

Pościel ma odległą historię, a jej geneza sięga czasów starożytnych. Wtedy to jaskiniowcy korzystali ze zwierzęcych futer, żeby ogrzać się w nocy. Nie było ciepłych łóżek ani milutkiej pościeli, którą teraz tak bardzo doceniamy. W miarę upływu czasu zaczęto wytwarzać maty, w końcu pojawiły się pierwsze łóżka. Od tego czasu poprawiano wygodę snu, pojawiły się pierwsze poduszki, sienniki zastępujące obecne materace itp. W XVI wieku pojawiła się pościel, a w XVIII wieku zaczęto używać pierwszych kołder.

2. Jak duża jest Twoja kołdra?

Czy nie cudownie jest okryć się w nocy i spać w przytulnym cieple? Jednak to ciepło zależy w dużej mierze od wielkości kołdry. A to, jaką wielkość kołdry wybrać, zależy w dużej mierze od wielkości łóżka i osobistych preferencji.

 

 - kołdra 140 x 200 cm nadaje się na łóżko jednoosobowe, najczęściej o wymiarach od 80 x 200 cm do 140 x 200 cm

 

 - kołdra 160 x 200 cm nadaje się na większe łóżka jednoosobowe lub mniejsze łóżka podwójne 140 x 200 cm

 

 - kołdra 180 x 200 cm nadaje się na łóżka o wymiarach 160 x 200 cm lub 180 x 200 cm

 

 - kołdra o wymiarach 200 x 220 cm nadaje się na duże, podwójne łóżka 200 x 220 cm lub dla osób wysokich

3. Ile kosztowała Twoja kołdra?

Nie jest naszym celem zaglądanie do Twojego portfela, jednak cena kołdry często przekłada się na jej jakość. Najdroższe kołdry, to z pewnością kołdry puchowe, które najczęściej mają wypełnienie z puchu gęsiego. To kołdry, które można stosować przez cały rok. Naturalne i ekologiczne, zazwyczaj pokryte tkaniną bawełnianą. Taka kołdra jest ciepła, miękka i przyjemnie się pod nią śpi. Tańszą alternatywą są kołdry z pierza lub pośrednie, czyli z półpuchu. Ciekawą ofertą są kołdry z wełny, szczególnie z wełny merynosów. Merynosy to rasa owiec, z których wełna jest jedną z najdroższych na świecie. Ma ona najlepsze cechy dzięki temu, że merynosy w naturalnym środowisku zmagają się z temperaturami ponad 30°C stopni latem i - 25°C stopni mrozu zimą. Owce narażone na takie różnice temperatur muszą mieć wełnę uniwersalną, żeby nie marzły i się nie przegrzewały. Kołdry zrobione z tej wełny pozwalają na stosowanie jej zimą i latem. Charakteryzują się dużą przepuszczalnością powietrza, umożliwiając skórze swobodne oddychanie. W przeciwieństwie do innych kołder są bardzo lekkie.

4. Jesteś alergikiem?  Szukaj kołdry syntetycznej

Jeżeli cierpisz na silne reakcje alergiczne, przyczyny poszukaj także we własnym łóżku. Kołdry to doskonałe siedlisko dla roztoczy kurzu, pyłków czy zarodników pleśni. Roztocza żywią się ludzkim naskórkiem, dlatego kołdry to dla nich istny raj. Osoby uczulone na roztocza powinny zdecydować się na kołdry antyalergiczne z materiałów, które przeciwdziałają i zwalczają substancje mogące wywołać reakcje alergiczne. Dla alergika najlepsze są kołdry, które można często prać w wysokiej temperaturze. Roztocza giną przy temperaturze co najmniej 60˚C. Dobrym wyborem będą tu kołdry z wypełnieniem poliestrowym lub silikonowo-poliestrowym.

5. Czy żyjesz w ciągłym stresie? Jest na to rada

W dzisiejszych czasach życie w stresie to norma. Długotrwały stres jest wręcz przekleństwem naszej cywilizacji. A choć stres krótkotrwały może mobilizować do działania, to stres długotrwały może doprowadzić do wyniszczenia organizmu. Tymczasem jest prosty sposób, aby takiemu stresowi zaradzić i go rozładować, a także usunąć zmęczenie. Kołdra antystresowa, która pokryta jest mikrofibrą z dodatkiem włókien węglowych, jest stworzona z myślą o stresie i zmęczeniu. Dzięki włóknom węglowym ma zdolność wychwytywania i rozpraszania nieprzyjaznych ładunków elektrostatycznych z ciała śpiącej osoby. To produkt odpowiedni dla osób prowadzących napięty i aktywny tryb życia.

6. Czy kołdra obciążeniowa (sensoryczna) jest dla Ciebie?

Wyzwania stojące przed dorosłymi wymagają doskonałej kondycji fizycznej i psychicznej. Niestety coraz częściej spotykamy się z zaburzeniami, które obniżają jakość życia. Gdy zauważamy u siebie skoki nastrojów, nadpobudliwość lub apatię, brak koncentracji, nieumiejętność organizacji to znak, że może cierpieć nasz system nerwowy. Niewiele osób wie, że te objawy mogą być efektem zaburzeń integracji sensorycznej. I właśnie wtedy można zastosować kołdrę obciążeniową (sensoryczną). Warto wiedzieć, że zaburzenia integracji sensorycznej mogą mieć dość łagodny charakter, ale kołdry obciążeniowe są również stosowane jako pomoc w terapiach dzieci i osób dorosłych z autyzmem, ADHD, Zespołem Aspergera, Zespołem Downa, Zespołem Hellera, Zespołem Tourette'a, Zespołem Charge, Zespołem Retta, Zespołem Williamsa, Zespołem Niespokojnych Nóg, zaburzeniami i stanami lękowymi, padaczką, chorobą Parkinsona, Alzheimerem, chorobą dwubiegunową, agresywnymi zachowaniami, Alkoholowym Zespołem Płodowym, depresją, fibromialgią, porażeniem mózgowym. Kołdry sensoryczne są również wspaniałym rozwiązaniem dla kobiet przechodzących menopauzę. Kołdra obciążeniowa działa uspokajająco na osoby z nadmierną wrażliwością na bodźce, natomiast w przypadku osób z niedostateczną wrażliwością zmysłów, działa pobudzająco.

7. Masz tylko jedną kołdrę? Czy to wystarczy?

Nie każdy ma dużo miejsca na przechowywanie. A kołdra potrafi zajmować sporo miejsca. Dla takich osób wyjściem jest kołdra całoroczna. A co oznacza takie sformułowanie? To kołdra uniwersalna, której klasa ciepła pozwala na stosowanie jej przez cały rok w kraju o umiarkowanym klimacie, jakim jest Polska. Kołdry całoroczne stosuje się w pomieszczeniach, w których temperatura nie spada zimą poniżej 18 stopni i nie jest wyższa niż 22-23 stopnie. Doskonałym rozwiązaniem jest też  kołdra 4 pory roku, czyli „dwa w jednym”. Tak naprawdę są to dwie kołdry o różnych parametrach spięte razem. W zależności od pory roku – zimą śpimy po dwiema kołdrami spiętymi razem, latem odpinamy jedną warstwę, a wiosną i jesienią śpimy w zależności od upodobań.