• WYBIERAMY LAMPKI CHOINKOWE

lampki2.jpg

Lampki choinkowe to podstawa dekoracji świątecznej. Bo cóż innego może nas wprowadzić tak łatwo w świąteczny klimat, jak nie mieniące się światełka? Ale jak wybrać odpowiedni produkt?

W okresie przedświątecznym sklepowe półki uginają się pod liczną ofertą lampek. Przybierają one różne formy – od tradycyjnych łańcuchów choinkowych, przez kurtyny świetlne, którymi można ozdobić np. okna, po elastyczne sznury. Względy estetyczne, to jednak nie jedyne kryterium, jakie powinno nam przyświecać przy wyborze świetlnych dekoracji świątecznych.

Na co należy zwrócić szczególną uwagę?

Chociaż tradycyjne lampki żarówkowe zostały już niemal całkowicie wyparte przez lampki świąteczne, oparte na technologii LED, to, wciąż można je spotkać na sklepowych półkach. Wprawdzie są one tańsze od lampek choinkowych z diodami LED i mogą świecić od nich jaśniej, warto wiedzieć, że zużywają więcej energii elektrycznej, a ich żywotność jest znacznie krótsza. Lepiej więc trochę dołożyć i kupić produkt energooszczędny, który posłuży nam dłużej, niż jeden sezon.

Wybierając odpowiednie lampki choinkowe, warto też zwrócić uwagę na ich budowę, a dokładniej - na sposób połączenia poszczególnych elementów. W tradycyjnych lampkach żarówkowych pojedyncze żaróweczki podłączane są szeregowo. Oznacza to, że gdy jedna z nich się przepali, wówczas pozostałe żarówki również nie będą świecić. Sprawdzanie, która z nich jest uszkodzona, to zajęcie żmudne i pracochłonne. W przypadku lampek świątecznych, składających się z diod LED, rzadko stosuje się takie rozwiązanie. Szeregowo mogą być połączone poszczególne sekcje diod - każda z nich składa się natomiast z kilku bądź kilkunastu diod podpiętych równolegle. Jeśli więc jedna z nich ulegnie uszkodzeniu nie spowoduje to awarii całej dekoracji świątecznej.

Lampki na zewnątrz

Dekoracje świąteczne coraz śmielej wkraczają na nasze posesje. Świecącymi łańcuchami, przystrajamy często strefę wejścia do domu, balkony, tarasy czy drzewka w ogrodzie. Jeśli przy pomocy lampek choinkowych, czy innych dekoracji świątecznych, które podłącza się do prądu, planujemy wykonać zewnętrzną ozdobę, należy wybierać produkty do tego przystosowane. Przede wszystkim, należy zwrócić uwagę na stopień ochrony IP lampek świątecznych – w przypadku elementów narażonych na działanie czynników zewnętrznych, powinno się na nich znaleźć oznaczenie IP44 (te montowane w domu mogą mieć IP22). Sprawdźmy też, w jakim zakresie temperatur dana dekoracja świąteczna może być stosowana. W przypadku zewnętrznych lampek choinkowych dobrze, jeśli dolna granica będzie wynosiła -25°C. Będziemy mieć wówczas pewność, że nawet w czasie dużego mrozu, lampki świąteczne będą działać bez zarzutu.

Bezpieczeństwo – rzecz ważna

Dziś lampki choinkowe są bezpieczne i stanowią piękną ozdobę domu na Boże Narodzenie. Do wyboru mamy lampki choinkowe jednokolorowe lub wielokolorowe, jednak to, które z nich powiesimy na choince, zależy wyłącznie od naszych upodobań. Lampki choinkowe czasem dopasowuje się kolorystycznie do bombek na choince lub wystroju mieszkania. Ważne, abyśmy przed zakupem lampek choinkowych zwrócili uwagę, czy mają odpowiednie atesty. Przede wszystkim na opakowaniu powinno się znajdować oznaczenie CE. Mówi ono o tym, że lampki choinkowe pozytywnie przeszły procedury bezpieczeństwa.

Lampki choinkowe w praktyce, czyli jak ubrać choinkę

Należy pamiętać o dwóch podstawowych zasadach zakładania lampek choinkowych. Po pierwsze, zakładamy je zawsze od góry, a po drugie – na jeszcze nieubranej choince. Zakładając lampki choinkowe od dołu drzewka, ryzykujemy duże zagęszczenie światełek na dole, a bardzo małe na górze.

Wybierając lampki do konkretnej choinki, warto się dobrze zastanowić nad długością przewodu oraz zagęszczeniem żarówek (tzn. liczbie punktów świetlnych na danej powierzchni). Na przykład kilkumetrowy sznur świateł całkowicie zdominuje bowiem urodę małej choinki. Na drzewko o wysokości 1,5 m wystarczy 150-200 lampek.

Podsumowanie

Lampki LED-owe są energooszczędne bo zużywają pięć razy mniej prądu, ale są też prawie pięciokrotnie droższe od tradycyjnych lampek. Mają przewagę nad tradycyjnymi lampkami, bo nie przepalają się oraz nie zdarzy się, że żarówka wypadnie i światełka nie będą świecić. Ostateczny wybór należy oczywiście do nas, ale najważniejsze jest, żeby pod choinką świeciły nam miłość, dobry nastrój i świąteczna atmosfera.