• STREFA DOBREJ KAWY

kawa2.jpg

Kawa potrafi zachwycić swoim smakiem i aromatem. Ale jak zaparzyć najlepszą kawę nie posiadając wiedzy na ten temat? Parzenie kawy to prawdziwa sztuka i warto zapoznać się z jej zasadami. Jeżeli którąś z zasad pominiemy – możemy nie poznać jej prawdziwego aromatu.

Czy każda kawa dobrze smakuje?

Jedni wolą kawę wyrazistą w smaku, a inni wręcz przeciwnie – łagodną. W sprzedaży znajdują się głównie dwa gatunki kawy – Arabica i Robusta. Ta pierwsza jest łagodniejsza w smaku, druga zaś bardziej wyrazista. Różni je również kolor ziaren. Im są one jaśniejsze tym kawa jest łagodniejsza.

Jaką kawę warto kupować?

No cóż, przede wszystkim w ziarnach i to szczelnie zapakowaną. Taką kawę mielimy świeżo przed jej zaparzeniem. Kawa w ziarnach luzem zazwyczaj przechowywana jest bez odpowiedniego zabezpieczenia, przez co wietrzeje jej aromat. Wyjątkiem mogą tu być specjalistyczne sklepy z kawą, w których kawy są odpowiednio przechowywane. Kawę mieloną kupujemy tylko szczelnie zapakowaną, ale nie dorówna ona takiej świeżo zmielonej przez nas. Unikamy także picia kawy rozpuszczalnej, bo to niestety głównie chemia.

Ciekawostki

 - Duże znaczenie dla smaku kawy ma także grubość jej mielenia, warto więc trochę poeksperymentować, by znaleźć najbardziej odpowiadający nam aromat. Grubość mielenia powinna być także dostosowana do używanej przez nas metody parzenia.

 - Mało osób wie, że ziarna kawy dłużej zachowają świeżość jeśli umieścimy je w szczelnym opakowaniu w lodówce.

 - Kawę możemy przygotować poprzez zaparzanie lub filtrowanie (najczęściej przy pomocy ekspresów). Przez baristów bardziej polecany jest ten drugi sposób bowiem w wyniku filtrowania uzyskuje się lepszy aromat kawy. Jeśli nie mamy ekspresu możemy skorzystać z kawiarki, która daje podobny efekt.

 - By zaparzyć najlepszą kawę, musimy dużą wagę przywiązać do czasu jej parzenia. Nie powinno być to dłużej niż 5 minut (inaczej kawa będzie miała mocno gorzki smak), ani dużo krócej, bo wtedy nie wydobędziemy z kawy pełni jej aromatu. Pamiętajmy także, że po zaparzeniu, kawę należy odcedzić od fusów.

 - Jeśli naszą metodą kawy jest zaparzanie, należy pamiętać o tym, że nigdy nie zalewamy kawy wrzątkiem! Woda musi być gorąca, ale nie wrząca.

 - Prawdziwi koneserzy kawowego smaku nie stosują do niej żadnych dodatków.

Jak parzyć kawę?

Ekspres przelewowy

Ekspres przelewowy to metoda na parzenie mocnej kawy sypanej. Zdecydowanie dobry wybór dla miłośników kawy, która od razu stawia na nogi. Zaparzona w ten sposób kawa jest co prawda łagodniejsza niż typowe espresso, ale w wyniku długiego kontaktu ziaren kawy z wodą ma większą zawartość kofeiny niż napar z ekspresu ciśnieniowego. W takim ekspresie nie ma dyszy do spieniania mleka, ale brak ten może być zastąpiony przez oddzielny spieniacz do mleka.

Ekspres ciśnieniowy

Automatyczne ekspresy do kawy wyposażone są we wbudowane młynki, dzięki którym kawa mielona jest bezpośrednio przed zaparzeniem, co pozytywnie wpływa na smak naparu w filiżance. To zdecydowanie jeden z najprostszych sposobów na przygotowanie smacznej, aromatycznej kawy. Podstawowe funkcje automatycznych ekspresów to espresso oraz kawa czarna, dodatkowo automaty mogą być wyposażone w zewnętrzną dyszę do spieniania mleka lub system auto cappuccino, który pozwala na przygotowanie specjałów kawowych takich jak latte czy cappuccino po naciśnięciu dosłownie jednego przycisku

Kawa po turecku w tygielku

Do zaparzenia kawy po turecku niezbędny będzie tygielek do kawy, czyli małe naczynie, które pomaga w wydobyciu niepowtarzalnego smaku i aromatu ziaren kawowca. Taki tygielek może być zarówno stalowy, jak i emaliowany.

Kawiarka ciśnieniowa

Parzenie kawy w ten włoski sposób pozwala wydobyć z niej wyjątkowy aromat. Z pewnością nieodzowna będzie tu klasyczna kawiarka. Urządzenie składa się z trzech głównych części: zbiornika na wodę i zaparzoną kawę, a także z sitka na zmieloną kawę. Taka kawiarka jest świetną alternatywą dla większego ekspresu ciśnieniowego i pozwala zaparzyć aromatyczną kawę.

Zaparzacz tłokowy

Zaparzacz tłokowy, inaczej french press, to szybki i wyjątkowo prosty sposób na to jak zaparzyć dobrą kawę sypaną i to bez żadnych fusów. Kawa nie będzie miała tak samo głębokiego aromatu, jak ta parzona w kawiarce czy w ekspresie, ale szybkość i łatwość parzenia zmielonych ziaren kawowca to zdecydowanie zalety french pressów.

Wybrany przez Ciebie gatunek kawy, ale i sposoby jej parzenia wpływają na ostateczny smak kawowego napoju, który to przecież zależy od Twoich preferencji. Możesz dodać do niego łyżeczkę cukru, a wierzch udekorować spienionym mlekiem. Zamiast zwykłej zalewajki wybierz jedną z metod, poświęć trochę czasu na mały rytuał zaparzania i ciesz się swoją najlepszą kawą.