• Rodzaj tkaniny

Tkanina istotna dla zdrowia

Prześcieradło to rzecz ważna. Kto wie, czy nawet nie ważniejsza od samej pościeli. Aby rano wstać wypoczętym i pełnym energii, musimy porządnie się wyspać. Prześcieradło, które zwija się w nocy w wałek z pewnością nie poprawi komfortu spania. Podobnie zresztą będzie wtedy, gdy jest szorstkie i drapie albo zbyt mocno grzeje. Na rynku mamy bardzo wiele rodzajów prześcieradeł, co niestety nie ułatwia nam wyboru. Najbardziej znane tkaniny, z których robi się prześcieradła to:

Frotte - tkanina gruba, mięsista i zapewniająca dodatkowe ciepło, a więc idealna na zimę. Prześcieradło frotte charakteryzuje się również większą absorbcją wody, więc nawet jeśli mamy tendencję do nadmiernego pocenia się wypoczynek będzie bardziej komfortowy.

Tkaniny mieszane - prześcieradła wyprodukowane z wykorzystaniem więcej niż jednej tkaniny są wynikiem połączenia poliestru z bawełną. Charakteryzują się dużą wytrzymałością, delikatnością, mają niską gramaturę, a przy tym nie są kosztowne. Poza tym są stosunkowo łatwe w utrzymaniu, ponieważ szybko schną i nie wymagają prasowania.

Splot płócienny - prześcieradła o splocie płóciennym są obecnie bardzo popularne, ponieważ posiadają szereg różnych atutów. Taki materiał jest jednocześnie delikatny, ale też wytrzymały i estetyczny. Tkanina o splocie płóciennym jest też gładka i bardzo ścisła.

Kora – to materiał dość często spotykany na półce z pościelą. Jest mieszanką tkaniny syntetycznej z przewagą bawełny. Posiada charakterystyczną strukturę, która nie wszystkim się podoba ale to kwestia gustu. Przepuszcza powietrze, szybko schnie i jest łatwa w utrzymaniu.

Jersey – to dzianina o bardzo delikatnej strukturze, miła, przyjemna w dotyku i przewiewna. Specyficzny splot nadaje rozciągliwość i miękkość. Prześcieradło jest trwałe, sprężyste i elastyczne, a w dodatku nie wymaga prasowania, bo zagniecenia po rozłożeniu prześcieradła bardzo szybko się wygładzają.

Flanela - tkanina o miękkiej i gładkiej strukturze, o dobrych właściwościach termoizolacyjnych. Jest mało podatna na uszkodzenia mechaniczne, znakomicie sprawdza się w chłodniejsze dni, dając uczucie ciepła.

Zależnie od naszych upodobań oraz zasobności portfela z łatwością znajdziemy odpowiadające nam prześcieradło, korzystając z bogatej oferty dzisiejszego rynku tekstylnego. Pamiętajmy też o tym, że prześcieradło kupujemy nie tylko dla siebie, ale również dla materaca. Stanowi ono bowiem dla niego powłokę ochronną. Dobrze dobrane, wpłynie na dłuższą jego żywotność.

  • Parametry