• OBRUSY

OBRUSY NA ŚWIĘTA

Święta Bożego Narodzenia są wyjątkowym okresem w życiu każdego chrześcijanina i jednym z najważniejszych świąt obchodzonych w kościele katolickim. To dlatego przygotowujemy się do nich z niezwykłą pieczołowitością dbając, by każdy detal miał w sobie namiastkę tejże uroczystości. To szczególny czas, kiedy spotykamy się z rodziną, przy świątecznym stole. Piękne nakrycie i smaczne potrawy, które kuszą zapachem i wyglądem, powodują, że jest to czas szczególnie wyjątkowy. Domy zamieniają się w oazę ciepłą i spokoju, gdzie króluje zapach piernika i cynamonu. Ważnym elementem świąt jest stół, do którego zasiadamy całą rodziną. W tym szczególnym dniu powinien on nabrać elegancji oraz ponadczasowego wymiaru. Warto więc zadbać o elementy dekoracyjne, a niezwykle ważnym elementem są obrusy świąteczne.

Te klasycznie białe lub jednokolorowe, haftowane czy wielobarwne – wszystkie są piękne i nadadzą wnętrzu podniosłego charakteru. Obrusy świąteczne nadadzą również odpowiednią oprawę naszym potrawom. Te utrzymane w kolorystyce bieli oraz czerwieni z elementami złotej oraz srebrnej nitki, a także obrusy gładkie, które świetnie prezentują się zarówno w jadalni, jak i w salonie.

Obrusy to także znakomity pomysł na prezent. Pięknie zapakowane, wykonane z dobrej jakości materiałów, na pewno ucieszą osobę obdarowaną. Spotkania przy stole to nieodłączny element polskiej tradycji świątecznej. Warto postarać się o to, aby święta minęły we wspaniałej atmosferze. Nowy obrus z pewnością docenią także goście, którzy zasiądą przy świątecznym stole. Dzięki naszym propozycjom można pięknie udekorować również ławę lub okrągły stolik.

Jest niezwykle ważne, żeby domownikom i gościom zapewnić nie tylko wygodne, ale także eleganckie i wyjątkowe miejsce przy stole. I chociaż wzory kojarzące się  z Bożym Narodzeniem są tak popularne, że bez trudu, rozpoznają je nawet dzieci, to równie pięknie będą wyglądały ponadczasowe obrusy białe lub jednokolorowe.

Pamiętajmy, że dobrze dobrane obrusy świąteczne sprawią, że we wnętrzu zagości miły nastrój i świąteczny klimat. Dekoracja stołu na Boże Narodzenie jest ukoronowaniem świątecznych przygotowań i wysiłków. Staranna aranżacja wigilijnego stołu jest wyjątkową oprawą potraw przygotowanych specjalnie na tę okazję. Właściwie świąteczna dekoracja stołu jest równie ważna, jak same potrawy. Dlatego warto wcześniej zastanowić się nad dekoracją stołu, sprawdzić czy mamy wszystkie potrzebne elementy, może coś trzeba uzupełnić albo dokupić?


ŚWIĘTA, ŚWIĘTA I PO ŚWIĘTACH

Nic nie trwa wiecznie. Za nami chwile błogiego lenistwa, objadania się świątecznymi smakołykami i czas prezentów mniej lub bardziej udanych. Wielu z nas ma kłopoty z powrotem do szarej rzeczywistości, bo pogoda za oknem nie nastraja zbyt optymistycznie.  Nawet jeżeli nie mamy chęci do pracy i czujemy brak sił, możemy coś z tym zrobić. Dobrą metodą na przełamywanie swojej poświątecznej niechęci, jest zaczynanie pracy od czegoś przyjemnego. A te przyjemności są różne dla każdego. Jednemu wystarczy dobra kawa i coś słodkiego na ząbek, drugiemu perspektywa dobrej premii, a komu innemu odstresowujące zakupy lub dobra książka.

Pamiętajmy też, aby poświąteczna lista zadań do wykonania, nie była zbyt długa. Wchodźmy w pracę powoli i ze skupieniem. Nie ma chyba nic gorszego, niż odkopywanie się ze sterty niezałatwionych spraw, tuż po długim odpoczynku. Zacznijmy od zadania, które może sprawić nam przyjemność. Po pierwsze spróbujmy znaleźć coś, co po prostu lubimy robić. Samo wykonywanie tej czynności sprawia  radość, więc łatwiej będzie się za to zabrać.

Po powrocie do domu nie rzucajmy się w wir sprzątania. Nic się nie stanie, gdy dom nie będzie błyszczał. Od lekkiego bałaganu też nikt nie umarł. Ale dozujmy sobie wypoczynek poświąteczny w granicach rozsądku. Nie leżmy do góry brzuchem całe popołudnie. Pobiegajmy, spędźmy czas z rodziną, wybierzmy się na spacer. To naprawdę o wiele przyjemniejsze, a na dodatek pożyteczne.

Nie zaglądajmy za często do lodówki. Święta przyzwyczaiły nas do lekkiego obżarstwa, ale na tym koniec. Na święta zawsze przygotowujemy dużo pyszności, staramy się, aby na stole nie zabrakło niczego - zwłaszcza, gdy dookoła jest rodzina, gotujemy szczególnie dużo. Czasami za dużo... Statystyczny Polak w ciągu kilku świąteczno-poświątecznych dni wyrzuca do śmieci jedzenie warte jakieś 300-350 zł. To marnotrawstwo, bo przecież jedzenie można jeszcze przerobić lub po prostu podarować biednym.

Podsumowując - łatwo nie będzie wrócić do normy, ale musimy próbować, bo w niedalekiej perspektywie – impreza sylwestrowa.

Święta ze wszystkimi plusami i minusami już za nami. Było cudownie jak co roku, mamy jednak mieszane uczucia czy warto było robić debet na koncie i nadganiać jak szaleni wszystkie dni wolnego w pracy. Jesteśmy jednak pewni, że za rok zrobimy to znowu!

 

 

 

 


 

  • Parametry