• Dziecięce \ Licencyjne

MATERAC DLA NIEMOWLAKA

 Materac dla niemowlaka

 to podstawa jego zdrowia. W końcu nie na darmo maluch spędza w łóżeczku sporą część swojego życia. I to już nasze zadanie, żeby mu zapewnić w tym łóżeczku najlepsze warunki. Pamiętajmy, że to nie tylko komfort jego snu, ale również zapobieganie późniejszym kłopotom z kręgosłupem.

 

Wybór materaców jest duży, ale znaleźć ten właściwy w sklepie jest niezwykle trudno. Na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli o rozmaitej konstrukcji. Wykonane są one z różnorodnych tworzyw, z których każde ma inne cechy. Ważne jest, żeby materac miał atest i certyfikat. Bezpieczeństwo i zdrowie dziecka na pierwszym miejscu! Sen dziecka jest święty i warto zadbać o to, aby nic go nie zakłócało.

Wkład materaca

Materac dla niemowląt musi mieć określoną twardość dostosowaną do wagi dziecka i określany jest jako twardy lub średnio twardy, ale jego najistotniejszą cechą jest sprężystość. Najlepsze właściwości ortopedyczne, dzięki swojej budowie, ma lateks – płyty lateksowe używane do produkcji materaców składają się z tysięcy malutkich komórek, które tworzą jedną całość. Dzięki temu lateks jest w stanie równomiernie podpierać ciało śpiącego dziecka.

 • Pianka

  w materacykach dla niemowląt wykorzystuje się dwa rodzaje pianek: PU, czyli poliuretanową, uzyskiwaną z ropy naftowej, i HR – poliuretanową wysokoelastyczną, o zwiększonej sprężystości i wytrzymałości. Obie są odpowiednie dla malucha, pod warunkiem że będą miały wysoką gęstość – im wyższa, tym lepiej dla kręgosłupa. Przed zakupem warto to sprawdzić, porównując parametry poszczególnych materaców, przedstawione przez producenta na etykiecie produktu bądź w jego opisie na stronie www.

 • Pianka termoelastyczna-

   pod wpływem ciepła staje się plastyczna i dopasowuje się do kształtu ciała. Nie może być jednak stosowana w materacach dla niemowląt i dzieci poniżej 3. roku życia, gdyż może zaburzać proces kształtowania się krzywizn kręgosłupa.

 • Sprężyny-  

    dzięki nim materac jest sztywny, trwały i nie odkształca się w trakcie użytkowania, dobrze podpierając kręgosłup. Sprężyny znajdujące się w nich są otoczone pianką poliuretanową, wskutek czego posłanie dopasowuje się do sylwetki, ale jest również odporne na odkształcenia.

 • Lateks-   

   ma bardzo dobre właściwości ortopedyczne, równomiernie podpiera kręgosłup. Jednak naturalny może uczulać, bo zawiera białka. Jest on zarówno trwały, jak i elastyczny, a więc dopasowuje się do ciała i nie ulega zwichrowaniom. Materac przepuszcza powietrze przez pionowe kanaliki znajdujące się w jego wnętrzu, ma właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybiczne.

Maty roślinne w materacach

Dodatkowym wypełnieniem, często stosowanym w materacach dla dzieci są maty roślinne. Najczęściej można spotykane z nich to:

mata kokosowa

wytwarzana z naturalnego włókna kokosa. Ma właściwości bakteriobójcze. Trzeba jednak pamiętać, że przemoczona zachowuje nieprzyjemny zapach już na zawsze. Dlatego przy korzystaniu z niej niezwykle ważne jest nałożenie na materac szczelnego pokrowca wodoodpornego.

mata gryczana

czyli po prostu łuski gryki. Niestety coraz głośniej jest o przypadkach nieodpowiednio przechowywanej gryki, która umieszczona w materacach jest świetnym środowiskiem dla niechcianych robaków i żyjątek. W związku z tym zjawiskiem producenci materacy rezygnują z tego rozwiązania. Poza tym powierzchnia materacy z dodatkiem gryki szybko się deformuje i traci jednolitą powierzchnię. Uwaga! Pod wpływem ciepła gryka wydziela zapach, który może nawet utrudniać niemowlętom i dzieciom sen;

mata lniana

wykonana ze sprasowanych włókien lnu. Posiada właściwości hipoalergiczne i antyseptyczne oraz zapewnia dobrą wentylację. Dodatkowo nie elektryzuje się i ma przyjemny świeży zapach;

mata konopna

jak sama nazwa wskazuje wykonana jest z włókien konopi. Posiada właściwości antyseptyczne, zapewnia dobrą wentylację i dodatkowo w lecie daje uczucie chłodu, a w zimie – ciepła).

Twardy czy miękki

Kręgosłup małego człowieka powinien być równomiernie podparty na całej długości. dla najmłodszych zalecane są materace średnio-twarde, bezstrefowe, co oznacza, że główka czy nóżki mogą leżeć w dowolnym miejscu. To, czy materac ma odpowiednią twardość, można sprawdzić, stawiając go przy ścianie. Będzie dobry, jeśli jest w stanie samodzielnie utrzymać się przy ścianie.

Dobry pokrowiec

Są różne rodzaje pokrowców – z bawełny, frotte, syntetycznych dzianin materacowych lub włókien pozyskiwanych z celulozy (np. tencel). Ten ostatni ma właściwości antyalergiczne i warto się na niego zdecydować, jeśli istnieją przesłanki, że niemowlak może być alergikiem. Lepiej nie kupować pokryć wodoodpornych – materacyk musi być przewiewny i stale wentylowany. Najlepszym i najbardziej praktycznym rozwiązaniem są pokrowce na materace, które nie ograniczają ich wentylacji i jednocześnie chronią je przed zabrudzeniami. Warto też zwrócić uwagę na sposób rozpinania i zapinania pokrowca, aby był dość wygodny i nie zniechęcał nas do jego dość częstego zdejmowania i prania.

Podsumowanie

Co ważne, niezależnie od typu i modelu zakupionego materaca – przed użyciem powinien on zostać odpowiednio dobrze wywietrzony, aby dziecko nie musiało wdychać zapachów pozostałych po procesie produkcji, czy składowania go w magazynie. Zawsze warto pytać o certyfikaty i czytać wszelkie opisy dotyczące atestów  bezpieczeństwa i antyalergicznych właściwości materaca, a także jego konserwacji i czyszczenia. Jeśli na naszym materacu zauważymy wgniecenia, przewróćmy go na druga stronę i już zacznijmy szukać jego następcy – bo zdrowie i spokojny sen dziecka są przecież najważniejsze.

Jedno jest pewne, wybór należy do nas, a na własnym dziecku nie powinniśmy oszczędzać.